Select Page

Ludzie

Biogram

Pochodząca z Wilamowic badaczka, działaczka i aktywistka na rzecz rewitalizacji i dokumentacji wilamowskiej kultury i języka wymysiöeryś. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zarządzania Kulturą i Mediami na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie doktorantka na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego – swoją pracę w ramach grantu „Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability” prowadzonego przez prof. Justynę Olko poświęciła badaniom nad specyficznym, lokalnym dobrostanem Wilamowian i jego wpływem na rewitalizację językową. W związku z obszarem badań jest mocno związana z Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową.
Kierowniczka projektów badawczych:
od 2021
„Dziedzictwo (nie)widzialne. Instrumentalizacja dziedzictwa kulturowego Wilamowian oraz jego wpływ na żywotność kultury wilamowskiej po 1945 roku”, (grant IDUB)
Udział w projektach badawczych:
2023

„Multilingual worlds – neglected histories.Uncovering their emergence, continuity and loss in past and present societies”

2017–2021

„Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability”

2016–2019

„Engaged humanities in Europe: Capacity building for participatory research in linguistic-cultural heritage”

2015–2016

„Stworzenie klastra turystycznego w Gminie Wilamowice w oparciu o język wymysiöeryś i związaną z nim kulturę”

2014–2012

„Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic”

2013–2016

„Zagrożone języki. Kompleksowe modele badań i rewitalizacji”

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content