Select Page

Ludzie

Biogram

Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Na Wydziale „Artes Liberales” UW obroniła pracę doktorską pod tytułem „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy”.  Od 2016 roku przewodnicząca komisji do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Suicydologicznym, od 2018 członek Zarządu Głównego PTS. W roku 2018 uzyskała Certyfikat Suicydologa wydawany przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Zajmuję się wizerunkiem samobójcy we współczesnej kulturze, a także narracją kulturową tworzoną wokół autodestrukcji. Jest częstym gościem radiowej Trójki i Polskiego radia 24, gdzie porusza problem samobójstwa we współczesnym społeczeństwie. Publikowała min. w periodykach naukowych jak „Suicydologia” i „Kronos. Philosophical Journal”. W 2018 roku z ramienia Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, zainicjowała kampanię społeczną „Życie warte jest rozmowy”, której jest koordynatorką. Celem kampanii jest propagowanie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom. Od 2018 roku jest także pomysłodawcą i redaktorem naczelnym Biuletynu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Należy do grupy pracującej w ramach międzynarodowego grantu E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe (program ERASMUS +). Opiekun oraz współtwórca naukowego koła suicydologicznego „SKoN” powstałego na wydziale Artes Liberales w 2019 roku. Od 2019 roku jest członkiem Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.  Od października 2016 roku prowadzi autorski cykl zajęć o samobójstwie „Życiowe sytuacje graniczne – autodestrukcja jako problem kulturowy” i „Wprowadzenie do suicydologii, czyli interdyscyplinarne podejście do autodestrukcji”.

 Poza pracą naukową jest aktywnym trenerem i zawodnikiem jeździectwa. Jako sportowiec ma na swoim koncie medale Mistrzostw Polski zarówno w konkurencji skoków jak i WKKW. Była członkiem Kadry Polski i brała udział w Mistrzostwach Europy WKKW (2005).

Publikacje

  • 2014: Publikacja pt. Struktura tekstu w listach samobójców w książce Znakowe Wartości Kultury wyd. WUW, Warszawa 2014.
  • 2014: Publikacja w angielskim roczniku KRONOS vol. 3 tekstu pt.  Suicide of the body and suicide of the soul. The last decision in the Russian experience.
  • 2015: Publikacja w angielskim roczniku KRONOS vol. 4 tekst pt. Do Suicides Really Leave Letters? Letter as a Symbol in the Past and Present.
  • 2015:  Publikacja w Colloquia Communia tekstu pt. List – symbol, o tym co ukryte w kopercie. Nr 2 Lipiec – Grudzień 2015.
  • 2016: Publikacja w Suicydologia rocznik suicydologiczny tekstu pt. Obraz samobójstwa we współczesnej kulturze masowej.
  • 2017: Publikacja w Suicydologia rocznik suicydologiczny tekstu pt. „Wybacz mi” – list samobójcy jako wypowiedź performatywna.

Media

kwiecień 2017 List od samobójcy Dyskusja dotycząca problematyki samobójstwa w ujęciu interdyscyplinarnym.

 listopad 2017 Nieśmiertelność przez śmierć (przedwczesną) Rozmowa o wątku autodestrukcji w sztuce.

 wrzesień 2018 Audycja w Radiu Dla Ciebie dotycząca prewencji samobójstw i kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”

 sierpień 2018 Audycja w Radiu Trójka dotycząca profilaktyki samobójstw i kampanii „życie warte jest rozmowy”, a także zachowań suicydalnych wśród młodzieży. Podejmowany jest temat problemu komunikacji pomiędzy dziećmi i rodzicami.

Lipiec 2017 Samobójca myśli tylko o śmierci. Rodzina zostaje z piętnem i wstydem Rozszerzony wywiad dotyczący nie tylko problematyki samobójstwa, ale przede wszystkim listów pożegnalnych i ich oddziaływania na otoczenie.

Sierpień 2018 Artykuł w Gazecie Prawnej dotyczący samobójstw wśród dzieci i młodzieży

wrzesień 2018
Program Dzień dobry TVN dotyczący Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.

wrzesień 2018
Program Alarm w TVP1 dotyczący problemu samobójstwa w polskim społeczeństwie

wrzesień 2018
Informacje w TVP info dotyczące kampanii i Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom

wrzesień 2018
Fragment wywiadu w Polsat News dotyczący podstaw profilaktyki samobójstw oraz zachowań suicydalnych w społeczeństwie

sierpień 2018
Wywiad w SuperStacji dotyczący kampanii „życie warte jest rozmowy” i problemu samobójstw w Polsce
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content