Select Page

Ludzie

Biogram

Moje zainteresowania naukowe ewoluowały od chemii (jeszcze w liceum), poprzez biochemię i i genetykę molekularną, aż do genetycznych podstaw mechanizmów ewolucji, czyli od zjawisk na poziomie molekularnym w kierunku coraz wyższych poziomów organizacji biologicznej. Studia ukończyłem na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę doktorską wykonywałem we wspólnym projekcie pomiędzy UW a Centre de Génétique Moléculaire, C.N.R.S we Francji. Po drodze był jeszcze staż w Center for Molecular Medicine Emory University w Atlancie (USA), na którym od badania chorób mitochondrialnych przeszedłem do śledzenia historii wędrówek różnych populacji ludzkich w czasach prehistorycznych. Obecnie pracuję na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruję zespołem badającym ewolucję działania genów mitochondrialnych u różnych gatunków drożdży. Fascynuje mnie współdziałanie w komórkach eukariotycznych (tak skromnych drożdży, jak i roślin i zwierząt) dwóch różnych genomów – pamiątka po wydarzeniach sprzed ponad dwóch miliardów lat, kiedy komórki takie powstały przez połączenie prostszych organizmów typu bakteryjnego.

Od dawna w nauce pociągały mnie też zagadnienia leżące na styku różnych tematyk i dyscyplin, co doprowadziło mnie do współpracy z Wydziałem Artes Liberales, gdzie opowiadam młodym humanistom o ewolucji i genetyce, a także uczestniczę w projektach łączących biologię ze sztuką.   Studentów Antropozoologii będę wprowadzał w genetykę – opowiadał o tym, jak informacja zapisana w naszych genach kształtuje to kim jesteśmy.

W nielicznych wolnych chwilach zajmuję się zbyt licznymi hobby – obserwuję gwiazdy i ptaki, żegluję, dłubię w obwodach elektronicznych. Służę dwójce domowych kotów (na zdjęciu z kotem Rysiem).

Uczestnik II edycji TEDxUW.

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content