Book Cover: Classical Mythology and Children's Literature... An Alphabetical Odyssey
Autor:
Wydawca:
Jednostka:

Książka zabiera Czytelników i Czytelniczki w podróż przez morza i oceany dziecięcej literatury opartej na mitologii Greków i Rzymian. 26 ułożonych alfabetycznie rozdziałów omawia najważniejsze aspekty przeznaczonych dla dzieci i młodzieży książek, które adaptują mity, inspirują się nimi czy nawiązują do nich, i związków, jakie łączą te utwory z dzieciństwem i dorastaniem.

The book takes readers on a journey through the oceans of children’s books inspired by ancient Greek and Roman mythology. The 26 chapters (arranged alphabetically) discuss elements important in literature for young readers, providing insights into how mythical adaptations, retellings, and allusions connect with aspects of childhood and adolescence.