W związku z trwającymi obchodami 200 rocznicy Powstania Greckiego (1821) zapraszamy na wykłady dwojga wybitnych uczonych greckich z National Hellenic Foundation (EIE) (Instytut Badań Historycznych Greckiej Narodowej Fundacji Badawczej), współpracujących z Wydziałem „Artes Liberales” UW.

W programie spotkania dwa wystąpienia:
– Profesor Aleksandra Sfoini, The Greek Revolution of 1821 in the European public discourse
– Profesor Georgios Kardaras, Heroes in the shadows. The unknown(?) end of some heroes in the Greek War of Independence.

Zapraszamy we wtorek, 16 maja 2023 r., w g. 12.00–14.00 do sali konferencyjnej w siedzibie Wydziału „Artes Liberales” UW przy ul. Dobrej 72.

Profesor Alexandra Sfoini: historyczka, specjalizacja: nowożytna historia Grecji. Zainteresowania badawcze: historia społeczna, historia kultury, greckie oświecenie, Rewolucja Grecka 1821, filhellenizm. Również znawczyni języka tureckiego i literatury tureckiej, redaktorka wielu tomów poświęconych historii nowożytnej Grecji.

Profesor Georgios Kardaras: historyk, specjalizacja z historii Bizancjum. Zainteresowania badawcze: Słowianie, historiografia bizantyjska, relacje między Bizancjum a Słowianami. Autor m.in. studium monograficznego Οι Άντες. Ιστορία και πολιτισμός (4ος-8ος αι.), Aθήνα 2016.