Wczoraj, 7 lipca odbyła się w ateńskim Muzeum Filhellenizmu (Philhellenism Museum) uroczystość wręczenia nagród i medali potomkom europejskich filhellenów walczących w powstaniu greckim 1821, a także profesorom uniwersyteckim badającym filhellenizm. „Medale Lorda Byrona” przyznane przez Society of Hellenism and Philhellenism otrzymali potomkowie niemieckich, francuskich, szwajcarskich, amerykańskich, włoskich, brytyjskich filhellenów, którzy zasłużyli się dla sprawy niepodległości Grecji, często ponosząc ofiarę życia. Ich potomkowie, w większości mówiący po grecku, a nawet czujący się Grekami, mówili o swoich przodkach w krótkim filmie pokazanym w czasie uroczystości. Wśród czterech profesorów uhonorowanych „Lord Byron Medal” znalazł się słynny autor prac o filhellenizmie, William St Clair (1937-2021), Eva Latorre Broto z Hiszpanii, a także dwoje badaczy z Polski, prof. Maria Kalinowska z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Gościwit Malinowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W uroczystości wzięli udział: Minister Spraw Zagranicznych Grecji i Minister Kultury Grecji, a także ambasadorowie państw, z których pochodzą osoby wyróżnione. Całość wydarzenia zorganizowało greckie towarzystwo Society of Hellenism and Philhellenism i jego prezydent Constantinos Velentzas. Relację z uroczystości można zobaczyć w internecie: Youtube link: https://youtu.be/1eKTxlJHjQc

Prof. Maria Kalinowska podkreśla, że inauguracja działalności nowego ateńskiego muzeum – Muzeum Filhellenów jest bardzo ważnym elementem obchodów 200 rocznicy wybuchu Powstania Greckiego 1821 roku, zakończonego odzyskaniem przez Grecję niepodległości, po kilkusetletniej niewoli tureckiej. Grecja bardzo starannie i uroczyście świętuje tę rocznicę. Filhellenizm – zdaniem prof. Kalinowskiej – jest w tych obchodach traktowany jako uniwersalna idea integrująca Europę, przywracająca pamięć o jej kulturowych źródłach.

Filhellenizm polski jest od wielu lat przedmiotem zainteresowania badaczy z Wydziału „Artes Liberales” UW, czego świadectwem stały się kolejne publikacje zbiorowe, integrujące wysiłki badaczy z różnych środowisk naukowych Polski i zagranicy. Kolejnym etapem naszych badań, podejmowanych we współpracy z prof. Malinowskim i badaczami z innych ośrodków, jest koncentracja na indywidualnych losach polskich filhellenów wspomagających sprawę Grecji oraz walczących w powstaniu 1821, których nazwiska zatarły się, ponieważ często figurowali w historii powstania jako obywatele Prus czy Austrii.

W działaniach Greków, w tym Society of Hellenism and Philhellenism i Philhellenism Museum – zwraca uwagę prof. Kalinowska – niezwykle wzruszająca jest trwająca do dziś pamięć o filhellenach i pragnienie uhonorowania ich działań. Prof. Kalinowska podkreśla, że przyznanie medalu Lorda Byrona traktuje jako wyróżnienie dla całego środowiska badaczy filhellenizmu skupionego wokół Wydziału „Artes Liberales” UW.

Oto tekst podziękowania, jakie prof. Kalinowska wystosowała do organizatorów uroczystości po otrzymaniu medalu

Dear Mr Velentzas
President of the Society for Hellenism and Philhellenism

Dear Colleagues and Friends,

I am deeply moved to be the recipient of this wonderful medal – “Lord Byron Medal” and I would like to thank you most sincerely. It is a huge privilege to be honoured in this way and I am very grateful.

It is a particular distinction for me to receive this medal in this extraordinary year of the 200th anniversary of the Greek War of Independence. At a time like this, it is truly appropriate to say, just as Shelley asserted in the 19th century, “We are all Greeks”. Shelley’s claim obviously has a universal resonance, as it points to what Europe owes to ancient Greece: things Greek are the source of things European and the best features of Europeanness, such as democracy and the finest achievements of Greek arts, philosophy, and theatre.

Moreover this “Lord Byron Medal” is named after a famous Philhellene who has always been greatly loved in Poland.

In accepting this medal, I would like to acknowledge the work and support of my colleagues in the Faculty of “Artes Liberales” at the University of Warsaw through whose support and encouragement I have been able to conduct my research.

I would like to congratulate you and the Society on the inauguration of the Museum of Philhellenism in Athens. It was a great event. I am very impressed by the idea of this Museum and Society.

Thank you once again!
prof. Maria Kalinowska