Select Page

Ludzie

Biogram

Socjolog i geograf społeczny. Profesor i absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i tamże zastępca dyrektora Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca (ISS UW). Studiował również na Uniwersytecie Amsterdamskim a stopnie naukowe uzyskał na Uniwersytecie Śląskim oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Prowadził badania i wykładał w szeregu ośrodków naukowych na świecie, w tym w UCLA (Los Angeles), UCL (Londyn), MGIMO (Moskwa), NIAS (Wassenaar), EHESS (Paryż), SCAS (Uppsala), na uniwersytetach w Edynburgu, Lundzie, Strasburgu i Sztokholmie (Södertörn University). Do jego głównych pól zainteresowania należą socjologia polityki, kultury, nauki oraz historyczna socjologia elit, a także geografia społeczno-polityczna krajów Europy Środkowej i Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Rosji. Zajmował się m.in. problematyką elit, podziałów politycznych w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, teorią dyskursu, koncepcjami kapitału kulturowego i społecznego.

Wydał m.in. książki: Nowa przestrzeń społeczno-polityczna Polski (1997), Region jako kontekst zachowań politycznych (2002), Kapitał kulturowy. Inteligencja w Polsce i Rosji (2008), Peryferie. Nowe ujęcie zależności centro-peryferyjnych (2009), Ideologies of Eastness in Central and Eastern Europe (Routledge, 2014), Gra peryferyjna: Polska politologia w globalnym polu nauk społecznych (wspólnie z Tomaszem Warczokiem, 2016) oraz (wspólnie z Rafałem Smoczyńskim) Totem inteligencki: Arystokracja, szlachta i ziemiaństwo w polskiej przestrzeni społecznej (2017). Publikował m.in. w pismach „Current Sociology”, “Communist and Post-Communist Studies”, „Geoforum”, „East European Politics and Societies”, „Europe-Asia Studies”, “European Review”, “Social Science Information” czy „Theory and Society”. Jego prace ukazywały się w językach polskim, angielskim, francuskim, niemieckim a także ukraińskim czy węgierskim.

Więcej informacji pod adresem www.zarycki.pl.

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content