Biogram
Pochodzi z Kęt. Ojciec dwójki dzieci. W 2010 roku został absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne. Dwa lata później obronił pracę magisterską w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku studiów doktoranckich związany z Pracownią „Spotkania Starego i Nowego Świata”. Od dziesięciu lat prowadzi badania terenowe w ukraińskich Karpatach. Od dzieciństwa pasjonuje go region, z którego pochodzi.
Aktywnie zajmuje się językiem i kulturą Wilamowic. Współprowadził pierwszy w historii kurs języka wymysiöeryś na poziome uniwersyteckim. Przygotowuje rozprawę doktorską „Mikro- i makro ideologie językowe. Na przykładzie Wilamowic”. Nie przepada za historią pisaną z perspektywy stolic i puryzmem językowym.
Kierownik projektów badawczych:
2015
Projekt „Stworzenie klastra turystycznego w Gminie Wilamowice w oparciu o język wymysiöeryś i związaną z nim kulturę”) – projekt zdobył II nagrodę w konkursie IMPULS organizowanym przez FNP
od 2014
„Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic” (grant NPRH)
Udział w projektach badawczych:
od 2016
„Engaged humanities in Europe: Capacity building for participatory research in linguistic-cultural heritage” (grant KE w
ramach programu Horyzont 2020)
2013–2016
„Zagrożone języki. Kompleksowe modele badań i rewitalizacji” (grant NPRH)
2015
„Europe and America in Contact: A multidisciplinary study of cross-cultural transfer in the New World across time” (grant ERC)
2015
„Polski Atlas Etnograficzny – opracowanie naukowe, elektroniczny katalog danych, publikacja zasobów w sieci Internet, etap I” (grant NPRH)
2014
„Huculszczyzna – antropologiczne obszary pamięci” (grant NPRH)
2012–2013
„Dziedzictwo Językowe Rzeczpospolitej” (grant NPRH, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)