Select Page

Dr Julia Lewandowska: „I była matką Dziewicy Maryi…”

Dr Julia Lewandowska wygłosi wykład w Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. „I była matką Dziewicy Maryi, i babką Boga i człowieka: kobiece genealogie w interpretacjach źródeł wiary” odbędzie się 11 maja 2018 r. o godzinie 17.00 (sala 144, Pałac Staszica) w ramach Projektu Archiwum Kobiet: piszące, IBL PAN kierowanego przez dr hab. Monikę Rudaś-Grodzką.

Seminarium z cyklu poświęconego duchowości kobiet z Zespołem Archiwum Kobiet IBL PAN współorganizuje Instytutu Religioznawstwa UJ.

Abstrakt wystąpienia:

„Pamięć wspólnoty chrześcijańskiej negocjowana i konstruowana w pierwszych wiekach naszej ery jest pamięcią androcentryczną i, posługując się terminem ukutym przez Elizabeth Shüssler Fiorenzę, kyriarchiczną. Kanon Dobrej Nowiny i jej kolejne interpretacje Ojców i Doktorów Kościoła utrzymywały głos kobiet poza dominującym dyskursem publicznym. Jednak słowo i sprawczość kobiet stanowiły nieredukowalną część jej dziedzictwa i tradycji. Referat analizuje kilka przykładów poszukiwań kobiecych genealogii biblijnych wśród wczesnonowożytnych i współczesnych autorek podejmujących kwestie teologiczne. Kładzie nacisk na zmienne znaczenia godności i skromności [dignitas i modestia] jako środków retorycznych i jako manifestacji semantyczno-somatycznych w konstruowaniu funkcji i pojęcia autorki. Tekst jest moją pierwszą próbą podejścia do niezwykle aktualnego tematu przewartościowania/zrewidowania roli kobiet w ramach historii Kościoła katolickiego i jego magisterium. Ujęcie tego wątku z perspektywy teorii afektów otwiera nowe możliwości interpretacyjne, które przekraczają utrwalone dychotomie: kobiecy/męski, wewnątrz/na zewnątrz, centrum/peryferia, opór/asymilacja.”

 

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.