We wtorek, 10 listopada o godzinie 19:30 zapraszamy na drugie spotkanie seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego.

Seminarium odbędzie się na platformie Zoom. Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/87439653791 Meeting ID: 874 3965 3791

Referat „Dlaczego żałuję, że nie uważałem na matematyce” przedstawi prof. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej UW http://mitologiawspolczesna.pl/marcin-napiorkowski-semiotyk-stukturalista/

Po referacie przewidziana jest dyskusja.

Zniekształcone wykresy, absurdalne wyliczenia, karkołomne żonglowanie prawdopodobieństwem… Każdy z nas natknął się na przykłady diablo zręcznych matematycznych manipulacji lub – przeciwnie – zaskakującej niezdarności w posługiwaniu się liczbami i danymi.

Z punktu widzenia nauk społecznych szczególnie interesujące wydaje się to, że te błędy i nadużycia nie są przypadkowe, lecz mają powtarzalną strukturę. Odzwierciedlającą określone prawidłowości psychologiczne lub normy kulturowe. Mamy na przykład tendencję do przeceniania konsekwencji działań przy jednoczesnym ignorowaniu negatywnych skutków zaniechań (a więc 3% szansa śmierci w wyniku niezaszczepienia może nam się wydawać mniej istotna niż 0,3% szansa zgonu po podaniu szczepionki). Z kolei w określonych sytuacjach sam fakt podania jakiejkolwiek liczby (w szczególności nieokrągłej) uznajemy za wystarczający dowód wiarygodności, z czego chętnie korzystają politycy i spece od reklamy.

W ramach kolejnego seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego chciałbym pokazać przykłady tego rodzaju „potocznych” sposobów obchodzenia się z matematyką i zaproponować wspólną refleksję nad ich skutkami w obszarach takich jak komunikacja nauki, polityka czy marketing.

W jaki sposób liczby, wykresy i rozkłady prawdopodobieństwa funkcjonują jako formy wiedzy potocznej? Jak wykorzystywane są do manipulacji? Jak w dobie mediów społecznościowych komunikować wyniki naukowe tak, by zwyciężać z propagandą i pseudonauką? Jak działać, żeby wspomniane społeczne mechanizmy działały na naszą korzyść, a nie przeciw nam?

—————————————————

W ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza Wydziałowi „Artes Liberales” powierzono działanie I.3.2: Zainicjowanie projektu badania ryzyka systemowego realizowane w Priorytetowym Obszarze Badawczym V. W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań. Multi-dyscyplinarne zespoły badające konsekwencje narastającej mobilności, wielowymiarowych nierówności i transformacji cyfrowej

Celem Centrum Badania Ryzyka Systemowego jest prowadzenie badań dotyczących zagrożeń systemów o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania człowieka i społeczeństw, w szczególności poszukiwanie metod i sposobów minimalizowania tych zagrożeń dzięki stworzeniu trwałej platformy współpracy między wiodącymi badaczami z obszaru nauk humanistycznych, społecznych, biologicznych i ścisłych.