Kierunki studiów na Wydziale „Artes Liberales”

Antropozoologia

Międzydziedzinowe studia przyrodniczo-humanistyczno-społeczne to kierunek jedyny w swoim rodzaju. Podobne programy studiów są rzadkie w skali światowej (za granicą funkcjonują pod nazwą Anthrozoology lub Human-Animal Studies). Jest to jeden z nielicznych kierunków w Polsce łączący trzy różne dziedziny nauk. Wiedza oferowana na tych studiach jest z jednej strony szeroka ze względu na interdyscyplinarność, z drugiej strony specjalistyczna i konkretna, ponieważ skupiona na zwierzętach i naszych relacjach z nimi.

Studenci uczą się samodzielnego zdobywania i wykorzystywania interdyscyplinarnej wiedzy, co jest cenną umiejętnością w warunkach dynamicznych zmian na rynku pracy, w których wiedza o charakterze zawodowym szybko okazuje się nieaktualna.

Studia zostały zaprojektowane i są prowadzone we współpracy z Wydziałem Biologii i Wydziałem Psychologii.

Artes liberales

W nawiązaniu do tradycyjnej idei sztuk wyzwolonych kierunek artes liberales przełamuje ramy dyscyplin i proponuje wysoce zindywidualizowany sposób na studiowanie. Studenci w dużym stopniu sami układają program, wybierając te zajęcia, które odpowiadają ich zainteresowaniom.

Chcemy, by studenci artes liberales potrafili zrozumieć współczesny świat, swobodnie korzystać z możliwości, jakie daje, i odpowiedzialnie decydować o przyszłości swojej i swojego otoczenia. Aby osiągnąć ten cel, od pierwszego roku zachęcamy studentów do zrozumienia i docenienia całego spektrum rodzajów poznania, jakie oferują nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.

Studia artes liberales są różnorodne, a studenci otrzymują wszechstronne wykształcenie, pozwalające im mierzyć się intelektualnie z ważnymi wyzwaniami współczesności.

Filologia nowogrecka

Osoby zainteresowane współczesną Grecją i Cyprem serdecznie zapraszamy na filologię nowogrecką – stacjonarne studia filologiczno–literaturoznawcze w Pracowni Studiów Helleńskich na Wydziale „Artes Liberales” UW. Nasi studenci nie tylko zdobywają praktyczną znajomość języka nowogreckiego (poziom B2-C1) i kultury nowogreckiej, ale poznają też szeroki kontekst kultury greckiej (historia, literatura, mitologia, starożytna greka, dzieje Bizancjum…), a także korzystają z szerokiej oferty zajęć organizowanych przez studia kulturoznawcze Cywilizacja Śródziemnomorska oraz przez eksperymentalny College of Liberal Arts and Sciences (CLAS, Kolegium Artes Liberales).

Kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska

Kierunek kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska zapoznaje studentów z kulturami północnych wybrzeży Morza Śródziemnego. Dlatego studenci uczą się języka hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego od 4 do 6 godzin tygodniowo i dzięki temu kończą studia ze znajomością nowego języka obcego na poziomie B2 +. Poza tym zapoznają się dogłębnie z kulturową historią tych obszarów, a także Bałkanów. Ważne w programie są związki tego obszaru z cywilizacjami starożytnymi – stąd w programie greka i łacina – oraz z kulturą Polski, nowożytnej i współczesnej. Ponad to na wielu zajęciach studenci zyskują umiejętności miękkie: prezentacji, wypowiedzi ustnej i pisemnej, pracy projektowej.
Jeśli interesują Cię regiony leżące na południe i na południowy zachód od Polski, jeśli chcesz zrozumieć związki teraźniejszości i przeszłości tych obszarów oraz jeśli masz wrażenie, że Polska to jednak po części śródziemnomorski kraj – to są studia dla Ciebie.

Sprawdź wymagania

Antropozoologia

Aby starać się o przyjęcie na antropozoologię na maturę musisz wybrać (oprócz j.polskiego i matematyki):

  • j.obcy na poziomie rozszerzonym lub podstawowym spośród wymienionych: angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j. słowacki.
  • do wyboru jeden z poniższych przedmiotów na poziomie rozszerzonym: język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, informatyka.

Pamiętaj! Wybór przedmiotów na poziomie rozszerzonym znacząco zwiększa Twoje szanse w  rekrutacji na antropozoologię.

Artes liberales

Aby starać się o przyjęcie na artes liberales na maturę musisz wybrać (oprócz j.polskiego i matematyki):

  • j.obcy na poziomie rozszerzonym lub podstawowym spośród wymienionych: angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j.słowacki.
  •  jeden z poniższych przedmiotów na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Zwiększysz swoje szanse dostania się na artes liberales zdając na maturze dodatkowo (tzw. przedmiot punktowany) jeden z poniższych przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Uwaga! Przedmioty nie mogą się powtarzać.

Filologia nowogrecka

Aby starać się o przyjęcie na filologię nowogrecką na maturę musisz wybrać (oprócz j.polskiego i matematyki)

  •  j.obcy  na poziomie rozszerzonym spośród wymienionych: angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, słowacki, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski
  • oraz jeden z poniższych przedmiotów poziomie podstawowym lub rozszerzonym: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski

Pamiętaj! Każdy przedmiot możesz wskazać tylko raz.

Kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska

Aby starać się o przyjęcie na kierunek kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska, na maturę musisz wybrać (oprócz j.polskiego i matematyki):

  •  j.obcy  na poziomie podstawowym lub rozszerzonym spośród wymienionych: angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j.słowacki
  • oraz jeden z poniższych przedmiotów na poziomie rozszerzonym: filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, język obcy nowożytny*, język regionalny – kaszubski, język mniejszości etnicznej – łemkowski, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka, informatyka.

  Pamiętaj! Każdy przedmiot możesz wskazać tylko raz.

Masz dodatkowe pytania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze czegoś więcej na temat rekrutacji i samych studiów, to nasz pełnomocnik ds. rekrutacji na Wydziale „Artes Liberales” chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytanie:

Dr Violetta Rączewska
e-mail: rekrutacja_al@al.uw.edu.pl

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje dotyczące rekrutacji, studiów i wydarzeń na Wydziale „Artes Liberales”? Zapisz się do naszego newslettera.




W każdej chwili możesz anulować subskrypcję.