Prof. Maria Kalinowska oraz Laboratorium Romantyczne Wydziału „Artes Liberales” UW zapraszają Studentów i Doktorantów do udziału w programie: Romantyzm: europejskość i pogranicza kulturowe (projekt naukowo-dydaktyczny badań nad dziedzictwem kulturowym). Odsłona druga: Romantyzm dziś. Spotkania, zderzenia, rewizje.

Program Romantyzm: europejskość i pogranicza kulturowe jest zaplanowany jako projekt badań nad dziedzictwem kulturowym, z silnym akcentem na współpracę różnych pokoleń badaczy, doktorantów i studentów. Program stanowi część szerszych prac badawczych Laboratorium Romantycznego Wydziału „Artes Liberales”, łączy dydaktykę z projektami stricte naukowymi, umożliwia pisanie prac licencjackich, magisterskich i doktorskich dotyczących dziedzictwa romantycznego we współczesnej kulturze polskiej i europejskiej.

Łączy różne perspektywy namysłu nad romantyzmem, różne metodologie i punkty widzenia (ze szczególnym uwzględnieniem interdyscyplinarności). W centrum naszego zainteresowania pozostaje romantyzm jako dziedzictwo, traktowane nie tylko w perspektywie tradycji literackiej, ale i w porządku dziedzictwa kulturowego. Oznacza to, że zarówno będziemy starali się zrozumieć specyfikę romantyzmu jako fenomenu historycznego, jak i – przede wszystkim – interesować nas będzie współczesne znaczenie literatury i kultury romantycznej, romantyzm jako przedmiot studiów nad dziedzictwem kulturowym (heritage studies).

Pierwsza część tego programu realizowana była w r. 2020 i latach kolejnych. Część druga programu („odsłona druga”) zaplanowana jest na rok akademicki 2024-25. Szczególnym przedmiotem zainteresowania w roku akademickim 24-25 będzie romantyzm jako wyzwanie metodologiczne, artystyczne oraz egzystencjalne, tak dla badaczy, jak i dla artystów (zwłaszcza teatru i sztuk plastycznych). Akcent w „drugiej odsłonie” położony będzie na indywidualne spotkanie współczesnych badaczy i artystów z tradycją romantyczną oraz na indywidualne świadectwa znaczenia dziedzictwa romantycznego. Wobec tego istotną część projektu stanowić będą spotkania z wybitnymi badaczami i twórcami kultury poświęcone ich najnowszym pracom interpretacyjnym oraz artystycznym.

Więcej informacji.