Dnia 5 grudnia w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu prof. dr hab. Jana Kieniewicza. To szczególne wyróżnienie przysługuje wybitnym naukowcom, od których obrony doktoratu w Uniwersytecie Warszawskim upłynęło przynajmniej 50 lat. Uroczystości przewodniczył Rektor UW, prof. dr hab. Marcin Pałys. Oprócz niego i uczestniczyli w niej prof. dr hab. Karol Modzelewski występujący w roli promotora „Doktoranta”, Dziekan Wydziału „Artes Liberales” prof. dr hab. Robert Sucharski – wszyscy odziani w togi – a także przyjaciele dostojnego Jubilata i licznie zgromadzeni pracownicy Wydziału.

W swojej laudacji prof. Modzelewski zarysował losy i główne postaci warszawskiej szkoły historycznej skupionej wokół prof. Mariana Małowista, którego uczniem był m.in. i prof. Kieniewicz. Przypomniał również postać ojca Jubilata, prof. Stefana Kieniewicza, który wraz z prof. Małowistem i całym gronem historyków odegrali kluczową rolę w odtworzeniu Instytutu Historycznego po II wojnie światowej. Z kolei prof. Sucharski w swoim wystąpieniu opowiedział o historii Wydziału „Artes Liberales” i o istotnym wkładzie prof. Kieniewicza w budowę tej instytucji. Na zakończenie Jubilat w „autoreferacie” przedstawił swoją drogę intelektualną, którą przeszedł na przestrzeni niemal 6 dekad studiów i pracy w Uniwersytecie Warszawskim. Zarysował swoją oryginalną teorię zmiany społecznej oraz podkreślił misję nauczyciela akademickiego. Całość zwieńczył hymn Gaudamus igitur odśpiewany przez członków chóru Uniwersytetu Warszawskiego.

Po części oficjalnej, już w Sali Złotej, uczestnicy uroczystości korzystali z możliwości osobistej rozmowy z Jubilatem i składali mu życzenia długiej i owocnej pracy w macierzystej uczelni.

Fot. Mirosław Kaźmierczak