W Bibliotece Jagiellońskiej Collegium Maius w Krakowie w dniach 9–10 maja 2019 r odbyła się międzynarodowa konferencja „Człowiek w świecie technologicznym: antropologia technologii”, której partnerem był Wydział „Artes Liberales”. Współorganizatorem z ramienia naszego Wydziału był dr Sebastian Szymański, a w komitecie naukowym konferencji zasiadał prof. Szymon Wróbel.

Głównym celem konferencji był rozwój interdyscyplinarnego dialogu w obszarze filozofii i antropologii technologii oraz integracja badaczy, którzy w swojej akademickiej pracy podejmują tematy związane z rolą i miejscem człowieka w dynamicznie zmieniającym się świecie techniki i technologii. W referatach podejmowano analizę sytuacji człowieka wobec rozwoju technologii komputerowej i informacyjnej, środowiska wirtualnego oraz szeroko rozumianej sztucznej inteligencji (automatyzacja, autonomizacja, osobliwość). W konferencji wzięli udział badacze z Polski i zagranicy z obszaru filozofii techniki, technologii, psychologii, literaturoznawstwa, badaczy nowych mediów, przedstawicieli świata sztuki elektronicznej oraz osoby podejmujące tematy związane z trans- i posthumanizmem.

Podczas konferencji powołano do życia Polskie Towarzystwo Filozofii Techniki. W skład Rady Naukowej wszedł prof. Wróbel, a dr Szymański został wybrany na członka Zarządu Towarzystwa.

Audycja Radia Kampus, w której zapowiadamy powołanie Towarzystwa Etyki i Filozofii Techniki dostępna jest online.