W ubiegłym roku akademickim dr Maciej Talaga, wówczas jeszcze doktorant Wydziału „Artes Liberales”, realizował grant IDUB, w ramach którego popularyzował wyniki badań nad „biadami”, czyli rodzajem ludowej zabawy zapaśniczej praktykowanej w północno-wschodniej Polsce.

Projekt rozpoczął się w 2017 roku od krótkiego wywiadu zamieszczonego na video-blogu autora, z czasem przeradzając się w szerzej zakrojone badania małego zespołu wolontariuszy, które obejmowały wywiady ze świadkami pamiętającymi „biady” a także wieloletni trening w celu rekonstrukcji technik zapaśniczych charakterystycznych dla tego stylu. Dotychczasowe efekty obejmowały krótkie publikacje tekstowe lub filmowe na profilu fejsbukowym pt. „Projekt Biady / The Biady Project”, kilka wystąpień konferencyjnych oraz jeden artykuł naukowy.

W ubiegłym roku, dzięki finansowaniu z IDUB, działania mające na celu upowszechnienie wyników badań nabrały rozpędu – zespół przeprowadził serię wykładów, demonstracji i praktycznych warsztatów przybliżających „biady” mieszkańcom tych regionów, z których ta praktyka historycznie się wywodziła, czyli przede wszystkim w powiecie łomżyńskim i na Kurpiowszczyźnie.

Najnowszym i najbardziej ambitnym składnikiem tych działań promocyjnych jest godzinny reportaż będący gruntownym wprowadzeniem do historii i etnografii „biadów” – nagranie jest dostępne online.

„Biady. Polskie zapasy ludowe”