15 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Kolegium Artes Liberales odbyła się debata pt. „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś”.

Podsumowanie debaty

15 marca 2018 roku na Wydziale „Artes Liberales” odbyła się debata „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś.” Dopisała frekwencja, a dyskusja była niezwykle ożywiona. Starły się różne głosy i zdania, lecz mimo pewnych rozdźwięków, po fakcie pozostało kilka wypracowanych wspólnie wniosków. Scharakteryzowaliśmy millenialsów, przyporządkowaliśmy im takie cechy, jak zainteresowanie prawami, w tym zwłaszcza prawem pracy, refleksyjność i oczywiście prekarność. Rozważyliśmy, czy instytucja intelektualistki w dzisiejszym społeczeństwie, szczególnie tym zdominowanym przez millenialsów, ma jeszcze rację bytu. Z dyskusji jednoznacznie wynika konieczność przeformułowania samej kategorii intelektualistki – jest to kategoria tradycyjnie konceptualizowana przez odniesienie do często przyjmowanej milcząco za daną kaegorię „elit”. Tymczasem w społeczeństwie informacyjnym, w którym kapitał kulturowy bywa znacznie równiej rozłożony, niż w czasach, gdy definiowano rolę intelektualisty, czyli w pierwszej połowie XX wieku, pojęcie elit ulega dramatycznej ewolucji i przestaje być kryterium określającym intelektualistki publiczne, coraz częściej wywodzące się z klas nieuprzywilejowanych albo wręcz będące nie tylko politycznymi, ale również ekonomicznymi czy kulturowymi dysydentkami.  Ten zwrot, w zestawieniu z fundującymi grupę millenialsów wartościami, takimi, jak powrót zainteresowania prawem pracy i jego respektowaniem, czyni z intelektualistki kogoś, kto zamiast oświecać innych i nad nimi dominować, stanowić ma „jedną” czy „jednego” z równych, co przekształca też struktury i strategie politycznej reprezentacji.

Millenialsi to bardziej grupa – osób posiadających bardzo szczególne atrybuty świadczące o przynależności – niż pokolenie. Grupa, w obrębie której paradoksalnie liczy się indywidualność. Jednostki przekonane o swej wartości i wyjątkowości dążą do jak największego wyodrębnienia. Bezczelnie oczekują, egzekwują i angażują. To co spaja i scala tę specyficzną ‚grupę’, to dostępna technologia i jej wytwory, ale też mocno artykułowane żądanie równości. Pewnym paradoksem jest codzienne funkcjonowanie millenialsów – wyizolowani w nowych mediach, są też pokoleniem chętnie budującym  rozmaite grupy, kategoria „ula” nie odnosi się bynajmniej tylko do procesu usieciowanego generowania wiedzy w internecie.

Debata pozostawiła nas z pewnym niedosytem, służyła raczej zmapowaniu głównych problemów intelektualistki w dobie neoliberalizmu i pokoleniu millenialsów. Mamy nadzieję kontynuować temat.

Organizatorki debaty:
Amel Mana, Irena Gostkiewicz, Dominik Puchała, Karolina Górska, Urszula Janoszuk, Zuzanna Kiwerska, Bartłomiej Perzyna i Ewa Majewska.

Gościnie i goście debaty:
Kamil Fejfer, dr Katarzyna Kasia, dr Piotr Kulas,  Dr Barbara Godlewska-Bujok, Jarosław Kopeć, Krzysztof Pacewicz, Dr Krzysztof Skonieczny,  Piotr Szumlewicz.

Irena Gostkiewicz, dr Ewa Majewska

Galeria

Fot. Andrzej Anczkiewicz

Video