Dr Ewa Majewska oraz studentki i studenci Wydziału „Artes Liberales” (Amel Mana, Bartek Perzyna, Dominik Puchała, Karolina Górska, Urszula Janoszuk, Zuza Kiwerska, Irena Gostkiewicz) zapraszają do udziału w debacie: „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś”. Debata odbędzie się 15 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Kolegium Artes Liberales.

Informacje od organizatorów:

Walter Benjamin pisał: „ (…)istnieje tajemne sprzysiężenie między pokoleniami minionymi i pokoleniem naszym. To my byliśmy oczekiwani na ziemi. To nam dana jest – jak każdemu pokoleniu przed nami – słaba siła mesjaniczna. I to o nią przeszłość zgłasza roszczenia. Nie można tego roszczenia łatwo oddalić”.

O millenialsach czytamy zazwyczaj, że są zdekoncentrowani i roszczeniowi, że – inaczej, niż wcześniejsze pokolenia – nie odraczają gratyfikacji i żyją w nieustającym „teraz”. Badaczki i artystki naszych czasów, jak choćby Hito Steyerl, podkreślają, że fetyszyzowana dziś kategoria obecności jest dziś zmultiplikowana – zamiast w jednym miejscu, oczekuje się, że będziemy w kilku miejscach równocześnie. Technologicznie zaawansowani i zaawansowane, jesteśmy też niewolnicami i niewolnikami obecności.

Samo pokolenie wydaje się dziś pojęciem problematycznym, Zygmunt Bauman zastanawiał się na przykład, czy nie jest to już „pojęcie Zombie”. Podobnie można myśleć o intelektualistach – czy to pojęcie ma sens, skoro mamy na ogół do czynienia raczej ze specjalistkami/ ekspertkami, celebrytami czy autorytetami? Intelektualistka – żeńska forma tego określenia – zwraca uwagę na płeć takiej postaci i otwiera możliwość dyskusji o tym, czy w społeczeństwie tak zdecydowanie chętniej słuchającym męskich głosów możemy mieć nadzieję na to, że kobiety również będą funkcjonowały jako interpretatorki życia społecznego?

Millenialsi i intelektualistki to określenia, które na pierwszy rzut oka wydają się sprzeczne. Młodość i legendarna już „roszczeniowość” vs domniemana rzetelność, precyzja i doświadczenie po stronie intelektualistów nie wydają się iść w parze. Millenialsów i ogólniej – młode pokolenie często postrzega się jako spragnione informacji i wiedzy w wersji instant – praktycznie gotowej do spożycia natychmiast. Czy te wyobrażenia są trafione? Czy nadobecność nowych technologii wyklucza rzetelność, poszukiwanie prawdy i badawczą sprawność? Czy i jak możliwa jest intelektualistka na miarę pokolenia millenialsów?

Te i podobne pytania chcemy postawić sobie i zaproszonym gościniom oraz gościom, stawiając na interaktywną formę debaty, opartą o formułę „call and response”, co pozwoli nam na prowadzenie rozmowy raczej, niż wykładowych sesji.

Wśród zaproszonych gości i gościń są:
Kamil Fejfer – autor książki „Zawód. Opowieści o pracy w Polsce. To o nas” (udział zdalnie).
Dr Barbara Godlewska-Bujok – prawniczka, adiunkt na Wydziale Zarządzania UW, specjalistka w zakresie analizy prekariatu jako formy przemocy, szczególnie nierówno rozłożonej z perspektywy płci.
Jarosław Kopeć – doktorant na Wydziale „Artes Liberales”, członka zespołu medialnego projektu Sonar przy Gazecie Wyborczej.
Dr Katarzyna Kasia – filozofka i teoretyczka sztuki, pro-dziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP Warszawa.
dr Piotr Kulas – autor książki „Inteligenckość zaprzeczona. Etos i tożsamość młodych inteligenckich elit”, adiunkt w IPSiR UW.
Krzysztof Pacewicz – doktorant na Wydziale „Artes Liberales’, członek zespołu OKO.press.
Katarzyna Rakowska – członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, specjalistka ds. pracy w ngo; doktorantka w IS UW.
Dr Krzysztof Skonieczny – filozof, Wydział „Artes Liberales”.
Dr Kuba Szreder – autor książki „ABC Projektariatu”, ASP Warszawa.
Piotr Szumlewicz – wieloletni doradca OPZZ, filozof, dziennikarz.