6 kwietnia 2019 roku odbyła się uroczysta instalacja jakuckiego symbolu Serge na cześć polskiego badacza kultury Jakutów (Sacha) – Wacława Sieroszewskiego.

Wacław Sieroszewski (1858–1945) był działaczem niepodległościowym, sybirakiem, legionistą, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, senatorem II Rzeczypospolitej, badaczem Syberii, pisarzem, pierwszym honorowym obywatelem Tłuszcza.

Serge to tradycyjny konowiąz narodu Sacha (Jakutów). Jest jednym z honorowych jakuckich symboli. Serge jest uważany także za zabytek architektury i sztuki drewnianej u Jakutów. Każde Serge zawiera oryginalny jakucki ornament rzeźbiarza.

Autorem-rzeźbiarzem Serge jest Aleksandr Pawlow – prezes jakuckiej jubilerskiej firmy „Kierge”, który jest popularyzatorem kultury narodu Sacha. Oryginalne serge jego autorstwa stoją w Grecji, Stanach Zjednoczonych, Mongolii, Bułgarii. Mecenas i sponsor Mas-Wrestlingu.

Uroczysta instalacja jakuckiego symbolu Serge na cześć Wacława Sieroszewskiego odbyła się w miejscowości Kozły (gmina Tłuszcz) gdzie urodził się Wacław Sieroszewski, w Szkole Podstawowej jego imienia.

Honorowymi gośćmi tego wydarzenia byli:

  • Burmistrz Gminy Tłuszcz – Paweł Bednarczyk,
  • V-ce Starosta Powiatu Wołomińskiego – Robert Szydlik.
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach – Anna Góraj,
  • wnuczka Wacława Sieroszewskiego – Barbara Sieroszewska, oraz jego prawnuczka – Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz,
  • Marcin Oldak z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej
  • Przedstawicieli Polskiej drużyny Mas-Wrestling – Adam Czuba

Pomysłodawcami wydarzenia byli: dr Kunnej Takaahaj – koordynatorka Polsko-Syberyjskiej grupy badawczej na Wydziale „Artes Liberales” UW, oraz Piotr Maciejuk – artysta-rękodzielnik unikatowych form w drewnie, podróżnik, miłośnik Syberii.

Historia Mas-Wrestlingu w Polsce

Mas-wrestling to rodzaj sztuk walki pochodzących z Jakucji. Dziewięć lat temu sprowadziliśmy do Polski Mas Wrestling. Byliśmy pierwszym krajem na świecie, który poza Sacha Jakucja zorganizował zawody, dostrzegając potencjał tego sportu. Jesteśmy najstarszą krajową federacją zrzeszoną w Światowej Federacji Mas Wrestlingu. Mas-Wrestling rozwija się w tempie niespotykanym, coraz więcej krajowych federacji, coraz więcej impres i plan wytyczony przez władze światowe Mas -Wrestling jako sport olimpijski. Sportowcy siadają naprzeciw siebie, stopy opierają o planszę i na polecenie sędziów próbują przeciągnąć przeciwnika na bok lub wyciągnąć kij z rąk przeciwnika. Aby to zrobić, zawodnicy przesuwają się wzdłuż deski dzielącej (sportowcy nazywają to “bieganiem po planszy”), pracując ciałem i rękami, mogą skręcać pałkę poziomo i pionowo (zgodnie z zasadami, tylko do 90 stopni). Ważne jest, aby nie dać sobie wyrwać pałki w pierwszych sekundach pojedynku. Aby to osiągnąć, sportowcy muszą mieć takie cechy, jak umiejętność szybkiego reagowania, podejmowania szybkich decyzji i szybkiego kontrataku. Zawodnik może nawet rzucić przeciwnika na swoją stronę, ponieważ istnieje technika, w której sportowiec, opierając stopy na tablicy i podnosząc środek masy ciała, tworzy dodatkową dźwignię. Każde spotkanie trwa do dwóch zwycięstw. Zawody odbywają się na platformie o wymiarach 4 x 5 m, o wysokości nie większej niż 0,8 m. Wymagania dotyczące sprzętu sportowego, wyposażenia oraz miejsca szkolenia i zawodów są określone w regulaminie. Wszystkie zapasy i wyposażenie posiadają certyfikaty zgodności GOST. Zatwierdził również warunki techniczne ich produkcji. Współczesna nazwa tego rodzaju sztuk walki została zaproponowana przez pierwszego mistrza olimpijskiego w zapaśnictwie stylu wolnego od ludu Sakha, Romana Michajłowicza Dmitriewa. “Mas” w Jakucie oznacza “drewniany kij”, “zapasy” oznacza “walkę” z angielskiego. Jego lekka ręka, z nowym imieniem i pewnie maszerująca po świecie Jakutów. My tą dyscyplinę za sprawą Saszy Możarowa i Ani Lewandowskiej, którzy pokazali mi gazetę z relacją Mas Wrestlingu w Jakucji sprowadziliśmy do Polski w roku 2011.

Prezes Adam Czuba

Galeria

Filmy

Autorem zdjęć i filmów jest Robert Przybysz