Select Page

Ludzie

Biogram

Dr. Künnej Takaahaj ukończyła studia w Irkucku i Moskwie w zakresie psychologii i pedagogiki, zajmowała się pracą dydaktyczno-naukową w zakresie etnopsychologii i kulturoznawstwa. Od 2009 roku jest związana z Wydziałem „Artes Liberales” UW jako uczestniczka grantu Erasmus Mundus w projekcie pod kierownictwem profesora Jana Kieniewicza.

Absolwentka Studiów Doktoranckich na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. W 2017 roku na Wydziale „Artes Liberales” obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem pod tytułem „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego w kontekście przemian świadomości narodowej Sacha (Jakutów)”. Promotor: Prof. dr hab. Ewa Nowicka-Rusek.

Jest autorem ponad dwudziestu publikacji naukowych i popularnonaukowych, które ukazały się po polsku i rosyjsku.

Brała udział w międzynarodowych naukowych konferencjach w Polsce (Warszawa, Kraków, Opole), Rosji (Moskwa, Petersburg, Jakuck) oraz USA (Fort-Ross, California).

Zainteresowania naukowe ukierunkowane na badania antropologii kultury, społeczeństw i kultur Rosji, Azji Centralnej, Arktyki; wielokulturowości z uwzględnieniem kultur ludów rdzennych Syberii w kontekście postkolonializmu i nowoczesnego neokolonializmu. Jej zainteresowania naukowe również dotyczą powiązań społeczno-antropologicznych między Polską a Syberią, w tym tematy dotyczące polskich badań na syberyjskich terenach oraz badania tożsamości rdzennych ludów Syberii.

Prowadzi obszerną prace w zakresie popularyzacji wiedzy na temat kultur rdzennych ludów Syberii, współpracuje z instytucjami kultury i uczelniami w organizowaniu wykładów, wystaw, pokazów filmów, o sztuce i folkloru we współczesnej Syberii.

W marcu 2018 roku została odznaczona medalem Gminy Tłuszcz imienia Wacława Sieroszewskiego.

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content