Koło Naukowe Badania Gier „ALEA” zaprasza na spotkanie pt. „Granie bez prądu – z czym zasiąść do stołu?”. Spotkanie odbędzie się 12 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Kolegium Artes Liberales.

Informacje od organizatorów:

18:00 – „Granie bez prądu – z czym zasiąść do stołu? Wprowadzenie do współczesnych gier planszowych. ” – wygłosi Daria Chibner
19.30 – będziemy mogli wszyscy stać się praktykami i zmierzyć się na planszy lub zza kart

* * *

OPIS WYKŁADU:

Gry planszowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Stają się coraz bardziej widoczne zarówno pośród zjawisk z szeroko pojmowanej kultury popularnej, jak i w ogólnokrajowych mediach.

Niemniej osoby nie związane bliżej z tą tematyką dalej poruszają się po omacku, kiedy zderzają się z ogromem pudełek, kryjących w sobie bardzo zróżnicowaną zawartość. Podczas szukania informacji objaśniających to zagadnienie często natrafiają na gąszcz niezrozumiałych terminów bądź wyspecjalizowane dyskusje. Dodatkowo wciąż pokutuje przekonanie o banalności i nijakości tego typu rozrywki, ponieważ gry planszowe silnie kojarzą się z takimi pozycjami jak Chińczyk, Monopoly bądź Grzybobranie.

Wykład będzie miał na celu zapoznanie słuchaczy z podstawowymi pojęciami stosowanymi we współczesnych grach planszowych (set collection, draft, worker placement, area control, hand managment, deck- building, set up, downtime, skalowanie i wiele innych) oraz przedstawi ich najpopularniejszy podział gatunkowy. Ponadto zostanie postawione pytanie o możliwość i perspektywy naukowej analizy gier bez prądu w odniesieniu do najnowszych gałęzi humanistyki. Innym aspektem będzie również zbadanie relacji tej rozrywki analogowej do jej cyfrowych odpowiedników (zwłaszcza gier komputerowych).

Po wystąpieniu zapraszamy do sprawdzenia zdobytych informacji w praktyce i rozegrania partii w kilka interesujących tytułów.

* * *

Daria Chibner – redaktor serwisów Board Times oraz Games Fanatic. Tematem współczesnych gier planszowych zajmuje się od 6 lat, chociaż teksty publikuje regularnie od 2 lat. Prywatnie jest doktorantką w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a jej zainteresowania badawcze oscylują wokół filozofii japońskiej, historii filozofii polskiej oraz antropologii pisma. W wolnych chwilach jest prezesem Koła Naukowego Filozofii Antropologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie powaga zdobywania wiedzy łączy się z dialektyką sympozjonu.

* * *