Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Pablo Picasso w Polsce. Sierpień-wrzesień 1948 r.” z cyklu Spotkania Polsko-Hiszpańskie
W dniu 8 grudnia 2023 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Pablo Picasso w Polsce. Sierpień-wrzesień 1948 r.” z cyklu Spotkania Polsko-Hiszpańskie, tradycyjnie już zorganizowana przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce pod patronatem honorowym J.M. Rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka oraz patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce.
Konferencję otworzyli: J.E. Ambasador Hiszpanii w Polsce Pan Ramiro Fernández oraz J.M. Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ewa Krogulec. Gości przywitała Prodziekan Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Marciniak.
Wykład inaugurujący pt. „Kontekst wizyty Pablo Picasso w Warszawie” wygłosił prof. Jan Kieniewicz z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie głos zabrał prof. Ricardo de la Serna z Uniwersytetu San Pablo CEU w Madrycie, który przedstawił referat zatytułowany „«Partia nieszczęśników»: Picasso, Republika i zaangażowanie antyfaszystowskie w okresie po hiszpańskiej wojnie domowej (1939–1950)”. Po przerwie dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie omówiła różne aspekty związane z wizytą Picasso w Polsce oraz recepcją jego twórczości, a dr hab. Jan Stanisław Ciechanowski, prof. UW, zaprezentował tło polityczne i dyplomatyczne wspomnianego pobytu pochodzącego z Malagi malarza. Spotkanie zakończyła dyskusja z udziałem publiczności.
Konferencja poświęcona jednemu z najwybitniejszych artystów XX wieku cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział ponad 100 osób.
Cykl corocznych Spotkań polsko-hiszpańskich, organizowanych od 2018 r. przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce, ma na celu umożliwienie debaty polskich i hiszpańskich ekspertów na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury obydwu krajów. Debaty te traktują o Polsce i Hiszpanii, analizowanych osobno oraz w ujęciu porównawczym, przezwyciężając tradycyjne badanie kontaktów bilateralnych.
Dotąd odbyło się pięć konferencji z cyklu Spotkań polsko-hiszpańskich. Pierwsza poświęcona była analizie wyzwań i aspiracji obydwu krajów w kontekście europejskim i globalnym w szeroko rozumianym wieku XIX, od rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej do zakończenia I wojny światowej. Druga wpisywała się w refleksję nad stuleciem polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych, przywróconych 20 maja 1919 r. Trzecia traktowała o wolności słowa i informacji w obydwu krajach w XX w. Tematem czwartej była monarchia hiszpańska oraz monarchia polsko-litewska na przestrzeni wieków. Piąta zaś dotyczyła postaci Jana Dantyszka, wybitnego XVI-wiecznego humanisty, literata i poety, ambasadora króla polskiego na dworze hiszpańskim i cesarskim.