Na zdjęciu Remus z kościerskiego rynku, bohater kaszubskiej epopei narodowej Żëcé ë przigòdë Remùsa, autorstwa Aleksandra Majkowskiego, w maseczce. Zdjęcie wykonała Beata Jankowska.

Justyna Olko wraz z zespołem otrzymała finansowanie FNP na projekt badawczy mający na celu walkę z COVID-19

Projekt w programie TEAM FNP „Językowe antidotum: żywotność językowa jako sposób budowy psychicznego dobrostanu, zdrowia i zrównoważonego rozwoju” kierowany przez Justynę Olko i Michała Bilewicza jest realizowany na naszym Wydziale przez Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową z udziałem Wydziału Psychologii. W ostatnim konkursie FNP projekt uzyskał przedłużenie i dodatkowe finansowanie na badania i działania przeznaczone na przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. W ramach tego finansowania badana będzie sytuacja mniejszości etnicznych i migrantów w dobie pandemii oraz opracowany zostanie praktyczny pakiet antystygmatyzacyjny mający na celu ochronę tych grup. Badania obejmą Łemków, Ślązaków, Kaszubów i Wilamowian w Polsce, mniejszość Greko w Kalabrii oraz grupy rdzenne w Meksyku.

Więcej informacji można przeczytać na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: https://www.fnp.org.pl/nowe-srodki-na-badania-zwiazane-z-covid-19-przyznane

CRPCC we współpracy z badaczami rdzennymi przygotowało też filmy rozpowszechniające informacje o COVID w 3 różnych wariantach języka nahuatl: