Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem prof. Adama Izdebskiego otrzymał prestiżowy grant Synergy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Projekt EUROpest: Zrozumieć na nowo rolę pandemii w przedprzemysłowej Europie (1300-1800 CE): historia, nauki przyrodnicze i uczenie maszynowe będzie realizowany w konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Warszawski.
Dlaczego ta sama fala pandemii w jednym miejscu powoduje wielkie spustoszenie, a w innym „przechodzi bokiem”? Co decyduje o tym, że nie wystarczy wiedzieć, z jakim patogenem mamy do czynienia, żeby przewidzieć, co się wydarzy? Odpowiedzi na te pytania poszukuje międzynarodowy zespół projektu EUROpest, który otrzymał ERC Synergy Grant przyznany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Prof. Adam Izdebski jest historykiem i ekologiem. Studiował historię i psychologię w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim; ukończył także studia magisterskie z historii na University of Oxford. Doktorat z historii obronił na UW, po czym odbył roczny staż podoktorski na Freie Universität Berlin dzięki stypendium Fundacji Humboldta. Odbył także staż podoktorski FUGA NCN w Instytucie Historii UJ, gdzie otrzymał również stałe zatrudnienie i uzyskał habilitację.
Prof. Adam Izdebski w Max Planck Institute of Geoanthropology prowadzi grupę badawczą, w skład której wchodzą historycy, archeolodzy, geolodzy i biolodzy, którzy wspólnie zajmują się historią środowiskową Europy w późnym holocenie. Ze względu na interdyscyplinarny charakter prowadzonych badań tytuł profesora otrzymał w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych (nauki biologiczne). Od kilku miesięcy pracuje jako profesor ekologii człowieka i lider nowej grupy badawczej w Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW na Wydziale „Artes Liberales”.
Komunikat → na stronie UW.