Informacje ogólne:
www.rownowazni.uw.edu.pl to równościowa strona UW, gdzie można znaleźć różne informacje i porady dotyczące dyskryminacji i in., w tym informacje o Komisji Antydyskryminacyjnej.
Znajdują się tu:
- definicje różnych rodzajów dyskryminacji,
- dział „pytania i odpowiedzi” gdzie zamieszczam odpowiedzi na pytania padające w korespondencji z naszym biurem
- Porady dla osób, które doświadczyły dyskryminacji lub były jej świadkiem
- Lista kontaktów – gdzie się zgłaszać na uczelni i poza uczelnią
- Informacje o inicjatywach równościowych, w tym Plan Równości Płci, sukcesywnie opisywany
- Poradniki: Antydyskryminacyjny, rekomendacje nt niedyskryminującego języka, poradniki „osoby trans* na uczelni”
- Link do Kursu na Równość
- Krótkie informacje o szkoleniach
Plan Równości Płci dla UW: strategia działań równościowych na lata 2020-2023. Opiera się ona na pięciu celach, sformułowanych na podstawie badań potrzeb społeczności UW, konsultacji eksperckich oraz przeglądu rozwiązań stosowanych w uczelniach europejskich.
Działania edukacyjne
W ramach działań edukacyjnych polecamy poradniki i szkolenia:
Poradnik Antydyskryminacyjny dla Pracujących i Studiujących na UW
Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim – poradnik przygotowany przez zespół ekspercki z Wydziału Polonistyki UW
Kampania społeczna:
Wszyscy Jesteśmy Równoważni” – znane już zapewne Państwu plakaty, a także filmiki edukacyjne na temat przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji na UW:
Kurs na Równość
– internetowy kurs oferujący wiedzę o równym traktowaniu i umiejętności związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji. Dla studiujących oferowany jest jako OGUN, osoby pracujące na UW również mogą zrealizować kurs.
Tu instrukcja do logowania się na kurs.
Szkolenia równościowe dla pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych organizowane regularnie przez Biuro Spraw Pracowniczych, dział szkoleń dla pracowników naukowych i dla pracowników administracji i obsługi.
Warsztaty z kształtowania postaw równościowych – OGUN dla studiujących w 2020/2021.
Zapis konferencji „Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu w środowisku akademickim – w kierunku standardów i procedur” zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Trzy poradniki o osóbach trans* na UW
Pod tym linkiem trzy poradniki dotyczące osób trans* na uczelniach wyższych: dla administracji, dla uczelni, dla studiujących. Poradniki zostały przygotowane przez koło naukowe Queer UW.
Na Uniwersytecie Warszawskim studiują osoby transpłciowe, które w wyniku braku możliwości technicznych w USOSie (nad czym pracujemy) nie mogą skorygować swoich danych tak aby odpowiadały płci, z którą się identyfikują. Zachęcamy do uszanowania ich sytuacji i zwracania się do nich w formie zgodnej z tym jak się przedstawiają.
Wsparcie:
Rzecznik Akademicki/ Ombudsman; www.ombudsman.uw.edu.pl to miejsce, gdzie warto się zgłosić w przypadku:
– konfliktu (między pracownikami, między studentem a pracownikiem itp).
– dyskryminacji
– molestowania seksualnego
Zgłoszenie do Rzecznika Akademickiego ma charakter poufny, a wszelkie dalsze interwencje Rzecznika możliwe są dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody zgłaszającego.
W zakres postępowania wchodzą takie działania, jak:
- Bezpośrednie wsparcie osoby doświadczającej dyskryminacji.
- Informacja na temat dostępnej pomocy psychologicznej, w miarę potrzeby przekierowanie do Centrum Pomocy Psychologicznej.
- Kontakt z wydziałem/właściwą jednostką akademicką oraz pomoc w uzyskaniu wsparcia organizacyjnego, w zakresie np. zmiany grup zajęciowych, zmiany terminów egzaminów, uzyskania urlopu zdrowotnego lub okolicznościowego, etc.
- Działania edukacyjne wobec sprawcy, np. bezpośrednia rozmowa wyjaśniająco-edukacyjna, rozmowa z przełożonymi sprawcy, rekomendacja udziału
w szkoleniach/warsztatach antydyskryminacyjnych. - Działania dyscyplinujące wobec sprawcy – sygnalizacja pisemna na ręce przełożonego, rekomendacja wszczęcia formalnej procedury skargowej.
Procedura Antydyskryminacyjna
formalne postępowanie skargowe w przypadkach dyskryminacji i molestowania seksualnego. Określa ona zasady przeciwdziałania dyskryminacji, w tym molestowaniu seksualnemu na UW. Określa też sposób postępowania w sytuacjach gdy dochodzi do dyskryminacji. Celem wprowadzenia procedury jest wspieranie działań sprzeciwiających się dyskryminacji, ochrona członków społeczności UW przed wystąpieniem przejawów tego zjawiska oraz wspieranie osób, które doświadczyły dyskryminacji.
Skarga w ramach Procedury Antydyskryminacyjnej ma charakter jawny i składa się ją na ręce Koordynatora ds. antydyskryminacji. Informacja nt. wszczęcia sprawy trafia do osoby obwinionej oraz jej przełożonych. Komisja Antydyskryminacyjna prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu wydanie opinii o tym, czy zaistniałe działania lub zaniechania mają charakter dyskryminujący.
Komisja Antydyskryminacyjna w swojej opinii może rekomendować działania naprawcze (np.: przeniesienie pracownika, zmiana grupy w przypadku studenta, wsparcie psychologiczne, obligatoryjny udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, etc.) lub zastosowanie sankcji dyscyplinarnych. Skład wyjaśniający może także rekomendować wszczęcie postępowania antymobbingowego.
Komisja ds Przeciwdziałania Mobbingowi na UW
tu warto się zgłosić w przypadku mobbingu
Centrum Pomocy Psychologicznej UW
Inicjatywa UW dla osób pracujących i studiujących, które doświadczają różnego rodzaju problemów psychicznych, obniżenia nastroju itp. Współpracują z Biurem Osób Niepełnosprawnych.
Pełnomocnicy i pełnomocniczki ds równości na wydziałach
Rozwiązanie, które funkcjonuje na Wydziale Fizyki, Wydziale Biologii i Wydziale Socjologii, mamy nadzieję, że kolejne wydziały pójdą ich śladem – wskazanie osoby będącej „pierwszym kontaktem” w przypadkach dyskryminacji i molestowania seksualnego, upowszechniającej inicjatywy równościowe na wydziale. Zachęcamy pozostałe wydziały do wyznaczania pełnomocników ds równości i zachęcamy te osoby do kontaktu.