Studenckie Koło Krytycznych Studiów nad Dziedzictwem zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład prof. Ewy Domańskiej pt. „Nekrodziedzictwo”, inauguracyjny tegoroczne działania Koła.
Wykład odbędzie 21 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w siedzibie Wydziału „Artes Liberales” przy ul. Dobrej 72 (sala konferencyjna, poziom -1).
Abstrakt wystąpienia
Celem seminarium jest ogólne wprowadzenie w transdziedzinowe pole badań, które określam jako nekrodziedzictwo. W jego centrum stoją studia martwego ciała i szczątków oraz przestrzeni grzebalnych i grobów (szczególnie masowych) rozumianych jako dziedzictwo kulturowo-naturalne (krytyczne studia nad dziedzictwem). Osoby uczestniczące zapoznają się z podstawowymi kategoriami badawczymi nekrodziedzictwa: szczątki ludzkie, przestrzenie pochówkowe i groby (zwłaszcza groby masowe), ekshumaty (artefakty i ekofakty wydobyte z miejsc pochówku), a także nekrobójstwo (destrukcja szczątków i niszczenie miejsc pochówku). Celem seminarium jest zachęcenie osób studenckich do refleksji na temat historycznych, prawnych, duchowych i religijnych, ekologicznych i etycznych aspektów traktowania ludzkich szczątków i grobów jako dziedzictwa kulturowo-naturalnego, a także wpływu szczątków ludzkich, grobów i cmentarzy na środowisko naturalne w kontekście przyszłościowych strategii ochrony i zarządzania miejscami, w którym znajdują się ludzkie szczątki.
Biogram
Ewa Domańska – profesor nauk humanistycznych na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i od 2002 roku visiting professor na Stanford University (trymestr wiosenny). Członek korespondent PAN i członek Academia Europaea. Zajmuje się współczesną teorią i metodologią nauk humanistycznych, nowymi tendencjami w badaniach humanistycznych, a także ontologią ludzkich szczątków i relacjami między ludobójstwami i ekobójstwami. Autorka projektów historii ratowniczej, humanistyki afirmatywnej i nekrodziedzictwa. Opublikowała m.in. Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (PWN, 2017) i Ekshumacje polityczne (red. z Alexandrą Staniewską, słowo/obraz terytoria, 2023).
Lektura przed wykładem
- Ekshumacje polityczne: teoria i praktyka
- Nekrodziedzictwo
Teksty są udostępniany po kontakcie e-mailowym: dziedzictwo@uw.edu.pl.