28 czerwca 2023 roku (środa) o godz. 17:00 zapraszamy na Mokotów na plac przy Nowym Teatrze (ul. Madalińskiego 10/16). Studenci naszego wydziału przygotowali międzypokoleniowe spotkanie, które pozwoli mieszkańcom dzielnicy oraz bywalcom i sympatykom teatru na nowe spojrzenie na otaczającą go przestrzeń. Dzięki wykorzystaniu technik grywalizacji przestrzeni – postarają się oni odzyskać zapomniane sposoby patrzenia, oderwać ludzi od ekranów telefonów i na nowo nauczyć ich z dziecięcym zaciekawieniem oglądać otoczenie.
Wydarzenie zatytułowane „Dzień poza czasem” ma zachęcać do aktywności, które rzadko podejmujemy w przestrzeniach publicznych albo dawno o nich zapomnieliśmy. Możemy się jednak uczyć ich od dzieci (lub wraz z nimi). Dziecięce spojrzenie jest ciekawskie i pełne uważności; spojrzenie dorosłego jest skonwencjonalizowane i pełne ograniczeń. Rzadko przyglądamy się innym jako dorośli, boimy się cudzych spojrzeń lub wstydzimy się na kogoś patrzeć. Często nie mamy czasu, by spojrzeć na innych. Patrzymy pod nogi lub w telefon. Nie lubimy też, gdy ktoś inny zbyt długo patrzy na nas. Jednocześnie chętnie przyglądamy się zwierzętom czy roślinom.
A co, gdyby ktoś przyglądał się nam, ludziom? Albo gdybyśmy przyjrzeli się sami sobie?
Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny. Grę będzie można rozpocząć o dowolnej godzinie między 17:00 a 18:30. Animatorzy będą czekali z zestawem rekwizytów do gry pod lipą srebrzystą przy wyjściu z Teatru na plac.
Wydarzenie przygotowane w ramach przedmiotu „Sztuka publiczna. Przestrzenie troski i praktyki opiekuńcze”. Prowadzenie: mgr Magdalena Krzosek-Hołody
Wydarzenie jest częścią projektu NOWY PLAC „Bio/różnorodne lato” realizowanego przez Nowy Teatr i Fundację Działań i Badań Miejskich PUSZKA. Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Kuratorki: Aleksandra Litorowicz, Bogna Świątkowska
Partnerzy: Fundacja Bęc Zmiana, Miastozdziczenie