Z okazji Dnia Języka Ojczystego w dniach 23–24 lutego w Wilamowicach (koło Bielska-Białej) odbędą się liczne otwarte wydarzenia kulturalne. Dzień Języka Ojczystego będzie więc doskonałą okazją do kolejnego spotkania naukowców i aktywistów z Wilamowianami, analizy wyników dotychczasowych działań rewitalizacyjnych, a przede wszystkim do świętowania. W „Müterśpröhtag” wezmą udział przedstawiciele m.in. Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Kaszubów, Hucułów czy potomków Azteków posługujących się językiem nahuatl.

Warsztaty, debaty, koncerty, spektakl
Zainteresowani językami mniejszościowymi będą mogli wziąć udział w praktycznym warsztacie poświęconym metodyce nauczania języka mniejszościowego, warsztatach etnoanimacyjnych prowadzonych przez Kolektyw Terenowy oraz wykładach poświęconych kwestiom różnorodności językowo-kulturowej w Polsce.

Program obchodów dopełniają bezpłatne wydarzenia kulturalno-językowe. Wśród nich m.in. koncerty w zagrożonych językach, premiera spektaklu „Ymertihła” („Odziewaczka”) wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa” czy  recitale poezji.

Pełny program dostępny jest na stronie.

Niech żyje wymysiöeryś!
Powodów do świętowania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu lokalnych aktywistów i naukowców ten język wciąż żyje, choć jeszcze niedawno przepowiadano jego śmierć. Co więcej, włada nim coraz więcej osób z najmłodszych pokoleń. Wilamowskiego można uczyć się zarówno w Wilamowicach, jak i w Warszawie – na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, już wkrótce wymysiöeryś ma szansę zyskać status języka regionalnego – jeśli Sejm podczas marcowej debaty nad zmianą ustawy regulującą te kwestie przychyli się do postulatów społeczności i naukowców. List w tej sprawie podpisało ponad 270 badaczy. Uznanie wilamowskiego za język regionalny niewątpliwie przyczyniłoby się do jego ocalenia, a tym samym do zachowania ważnych śladów wielokulturowości dawnej Rzeczpospolitej.

Enghum – ważny europejski projekt
Organizatorami wydarzeń są naukowcy z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Urzędem Gminy Wilamowice. Obchody realizowane są w ramach długofalowego projektu EngHum – Humanistyka Zaangażowana w Europie, którego celem jest wsparcie i rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym języka wilamowskiego.

Galeria

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 692199.