W dniach 15–22 listopaba br. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1) odbędzie się wystawa Zwyczaje okresu Dodekameron. Dwanaście świętych dni na Cyprze.
Cypr. Piękna wyspa na Morzu Śródziemnym. Miejsce pełne słońca. Światła, które gości też w duszach jej mieszkańców. Tutejsze Święta Bożego Narodzenia to piękne zwyczaje i tradycje.
25 grudnia na Cyprze rozpoczyna się, liczący dwanaście dni, okres zwany Dodekameronem. Począwszy od Bożego Narodzenia, trwa przez Nowy Rok, aż do Święta Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia.
Cypryjski Dodekameron to czas pełen radości, wypełniony unoszącymi się zapachami świątecznych wypieków – słodkich ciast z miodem i orzechami, aromatyzowanych świeżymi pomarańczami, cytrynami, cynamonem, goździkami i… posypanych miłością. Najważniejszym z nich jest ciasto świętego Vasiliosa – „visilópitta”, będące konktynuacją pięknego zwyczaju, zgodnie z którym ukryta w środku moneta przynosi szczęście swojemu znalazcy na cały następny rok.
Okres dwunastu świętych dni zamkają Chrzest Chrystusa i poświecenie wód. Po poświęceniu, w świetle Chrztu Pana, Cypryjczycy kolędują w swoich domach, jedząc placki „kserotigana” i małe złote kuleczki „lukumades”.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 15 listopada o godz. 17.30 z udziałem Jego Ekscelencji Biskupa Mesaorii Grzegorza.