Stres, wypalenie zawodowe, utrata pracy, choroba, śmierć bliskiej osoby – to tylko kilka z wielu powodów mogących prowadzić do kryzysu psychicznego. Wynikające z tego poczucie alienacji narusza delikatną strukturę psychiczną współczesnego człowieka i stanowi jeden z symboli naszych czasów. Niektóre grupy z powodu społecznego wyobcowania są szczególnie narażone na możliwość występowania zachowań samobójczych. Samobójstwom można zapobiegać, jeśli wystarczająco szybko dostrzeże się niepokojące symptomy oraz podejmie odpowiednie działania pomocowe.

12 grudnia w godzinach 10.00-15.00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, w sali konferencyjnej na drugim piętrze Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego 9 w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem „Gdy życie traci sens… Zachowania samobójcze w grupach podwyższonego ryzyka”, poświęcone zagadnieniu samobójstwa wśród grup charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem zachowań samobójczych.

Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby przeciwdziałać zachowaniom autodestrukcyjnym w grupach podwyższonego ryzyka należy poznać źródło czynników sprzyjających pogłębianiu się kryzysu psychicznego. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych dla poszczególnych grup. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem. Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

Zapisy i rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: pts.zyciewartejestrozmowy@gmail.com

 

Harmonogram:
10:00 − otwarcie wydarzenia
10:05 – Adam Czabański – Specyfika zachowań samobójczych u osób starszych
10:45 – przerwa
11:00 – Natalia Strokowska – Weterynaria jako branża podwyższonego ryzyka samobójstw
12:00 – obiad
13:00 – Leszek Mellibruda – Ucieczka czy wyzwolenie? – samobójstwo w korporacyjnym tłumie
13:45 – przerwa
14:00 – Zuzanna Kiwerska – Zachowania autodestrukcyjne a niepełnosprawność
15:00 – zakończenie