We wtorek, 2 lutego 2021 r o godzinie 19:30 zapraszamy na kolejne spotkanie seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego.

Seminarium odbędzie się na platformie Zoom.
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/89723044376
Meeting ID: 897 2304 4376

Referat „Czarna śmierć w połowie XIV w perspektywie interdyscyplinarnej” wygłosi prof. Piotr Guzowski z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku https://historia.uwb.edu.pl/piotr-guzowski/

Czarna śmierć, której pierwsza fala dotarła do Europy w połowie XIV w. jest uznawana za punkt zwrotny w dziejach. Historycy podkreślają olbrzymie znaczenie strat ludzkich w ukształtowaniu się nowych prądów w gospodarce (kryzys feudalizmu, początek kapitalizmu), a także w ewolucji stosunków społecznych, na czele z uformowaniem się europejskiego modelu małżeństwa. U podstaw wszystkich koncepcji o decydującym znaczeniu epidemii w dziejach późnego średniowiecza leży przekonanie o depopulacji sięgającej 60% mieszkańców kontynentu. Po ponad 150 latach badań nad fenomenem późnośredniowiecznej pandemii musimy uznać jednak, że takie szacowanie skali kryzysu demograficznego nie ma podstaw źródłowych (naukowych). W dodatku w ostatnim czasie, dzięki współpracy historyków z przyrodnikami, możliwa jest rewizja tego tradycyjnego spojrzenia na geografię i znaczenie tej epidemii. Celem referatu jest zaprezentowanie efektów wspólnych prac zespołu zajmującego się tymi zagadnieniem zarówno za pomocą metod historycznych, jak i przyrodniczych.

Po referacie przewidziana jest dyskusja.

 

———————————————————————————————————————-

W ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza Wydziałowi „Artes Liberales” powierzono działanie I.3.2: Zainicjowanie projektu badania ryzyka systemowego realizowane w Priorytetowym Obszarze Badawczym V. W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań. Multi-dyscyplinarne zespoły badające konsekwencje narastającej mobilności, wielowymiarowych nierówności i transformacji cyfrowej

Celem Centrum Badania Ryzyka Systemowego jest prowadzenie badań dotyczących zagrożeń systemów o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania człowieka i społeczeństw, w szczególności poszukiwanie metod i sposobów minimalizowania tych zagrożeń dzięki stworzeniu trwałej platformy współpracy między wiodącymi badaczami z obszaru nauk humanistycznych, społecznych, biologicznych i ścisłych.