W dniach 24–25 kwietnia 2018 r. w Gdyni i Sopocie odbędzie się konferencja „Henryk Grynberg: Half a Century of Émigré Writing”. Wydział „Artes Liberales” wraz z Muzeum Emigracji i Muzeum Sopotu jest partnerem tego wydarzenia.

Dwudniowa międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa „Henryk Grynberg: Half a Century of Émigré Writing” poświęcona jest twórczości Henryka Grynberga, który opuścił Polskę w 1967 roku i obecnie jest największym żyjącym pisarzem języka polskiego na emigracji. Konferencja zbiega się w czasie z pięćdziesiątą rocznicą Marca’68 i ma za zadanie podsumować, a zarazem zrewidować i uaktualnić stan badań nad dorobkiem autora „Żydowskiej wojny”. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Antony Polonsky (Brandeis University i University of Oxford), a wydarzeniem specjalnym będzie pokaz filmu „Miejsce urodzenia” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Referaty będą wygłaszane w języku polskim i angielskim.