Zachęcamy do obejrzenia filmu Amo miquiz totlahtol (Our language will not die) zrealizowanego w ramach projektu Enghum. Film powstał podczas międzynarodowej szkoły letniej w społecznościach Indian Nahua w San Miguel Xaltipan, San Francisco Tetlanohcan, San Pedro Tlalcuapan, San Miguel Tenango, w meksykańskich stanach Tlaxcala i Puebla. Wydarzenie było wspólnym spotkaniem użytkowników różnych wariantów języka nahuatl, języka Majów (jukateckiego), ayuuc i mixteckiego, nawat/pipil z Salwadoru, użytkowników języków mniejszościowych z Europy oraz naukowców i językowych aktywistów z Polski, Meksyku, Katalonii, Salwadoru, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Szkoła stanowiła wspaniałą okazję do promocji zaangażowanych badań zorientowanych na współpracę ze społecznościami lokalnymi oraz rewitalizację języków zagrożonych wymarciem. Nie zabrakło etnolingwistycznych badań terenowych realizowanych w języku nahuatl, warsztatów poświęconych dokumentacji dziedzictwa kulturowo-językowego oraz licznych wydarzeń artystycznych z udziałem społeczności rdzennych. Wydarzenie bez wątpienia przyczyniło się do wzrostu prestiżu języka nahuatl oraz świadomości wyzwań związanych z jego zachowaniem, do intensywnej wymiany doświadczeń oraz do wzrostu kompetencji aktywistów i członków lokalnych społeczności. Praktyczne rezultaty obejmują m.in. materiały do nauczania nahuatl oraz zalążki lokalnych archiwum dokumentacji etnolingwistycznej w poszczególnych społecznościach.