Select Page

Dr Bartłomiej Chromik nagrodzony nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Dr Bartłomiej Chromik z Wydziału „Artes Liberales”, autor rozprawy doktorskiej „Mikro- i makroideologie językowe. Przykład języka wilamowskiego”, został nagrodzony nagrodą Prezesa Rady Ministrów za „empatię badawczą i śmiałość metodyczną w studiach nad językiem, kulturą i historią Wilamowian”.

Promotorami pracy są dr. hab. Justyna Olko i dr hab. Tomasz Wicherkiewicz (UAM).

Dr Bartłomiej Chromik pochodzi z Kęt. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” i jest członkiem zespołu międzynarodowego Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową.

Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii lingwistycznej i kulturowej, a także współczesnej Ukrainy – jej kultury, społeczeństwa, polityki oraz historii. Kierował projektami: „Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic” (NPRH) oraz „Stworzenie klastra turystycznego w Gminie Wilamowice w oparciu o język wymysiöeryś i związaną z nim kulturę” (FNP).

Angażuje się w działania na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego. Obecnie bierze udział w projekcie „Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability” (Team, FNP), gdzie zajmuje się m.in. relacjami między gospodarką a językiem. Po pandemii zamierza kontynuować badania nad ekonomicznymi aspektami huculskiej obrzędowości.

Nagroda będzie motywacją do jak najszybszej publikacji książki opartej na doktoracie.

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content