Dr Bartłomiej Chromik nagrodzony nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Dr Bartłomiej Chromik z Wydziału „Artes Liberales”, autor rozprawy doktorskiej „Mikro- i makroideologie językowe. Przykład języka wilamowskiego”, został nagrodzony nagrodą Prezesa Rady Ministrów za „empatię badawczą i śmiałość metodyczną w studiach nad językiem, kulturą i historią Wilamowian”.

Promotorami pracy są dr. hab. Justyna Olko i dr hab. Tomasz Wicherkiewicz (UAM).

Dr Bartłomiej Chromik pochodzi z Kęt. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” i jest członkiem zespołu międzynarodowego Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową.

Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii lingwistycznej i kulturowej, a także współczesnej Ukrainy – jej kultury, społeczeństwa, polityki oraz historii. Kierował projektami: „Dokumentacja językowego i kulturowego dziedzictwa Wilamowic” (NPRH) oraz „Stworzenie klastra turystycznego w Gminie Wilamowice w oparciu o język wymysiöeryś i związaną z nim kulturę” (FNP).

Angażuje się w działania na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego. Obecnie bierze udział w projekcie „Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability” (Team, FNP), gdzie zajmuje się m.in. relacjami między gospodarką a językiem. Po pandemii zamierza kontynuować badania nad ekonomicznymi aspektami huculskiej obrzędowości.

Nagroda będzie motywacją do jak najszybszej publikacji książki opartej na doktoracie.