Select Page

13–18 listopada: Tydzień Różnorodności Językowej

W dniach 13–18 listopada obchodzimy Tydzień Różnorodności Językowej organizowany w ramach projektu Engaged Humanities, którego kierownikiem jest dr hab. Justyna Olko.
Zapraszamy na szereg wydarzeń kulturalnych, którym towarzyszą dwie konferencje naukowe na naszym Wydziale oraz warsztaty:

15–16 listopada

Konferencja Engaged Humanities: preserving and revitalizing endangered languages and cultural heritage

17–18 listopada

Konferencja First European Nahuatl Conference in Memory of James Lockhart

13–14 listopada

Warsztaty Engaged humanities & language revitalization: shared experiences in search of efficient approaches

Szczególnie polecamy otwarte wykłady plenarne, szczegóły na plakacie:

Tydzień Różnorodności Językowej rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada o godz. 11 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW) otwarciem wystawy zdjęć zatytułowanej „Różnorodność językowa – kulturowe bogactwo świata”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ łemkowskiego poety Petra Murianki. Dokumentalne fotografie będzie można obejrzeć również w Pałacu Kazimierzowskim. W czwartek 16 listopada o godz. 17 wernisaż wystawy zatytułowanej „Różnorodność językowa na świecie” uświetni występ Łemkini Ołeny Duć-Fajfer, która zaprezentuje swoje wiersze. Wystawie towarzyszyć będą nagrania poezji w językach zagrożonych wymarciem.

Natomiast na środę 15 listopada na godz. 19.30 zaplanowano wieczór muzyczno-filmowy „Głosy różnorodności” w Centrum Sztuki „Fort Sokolnickiego”. Będzie tam można usłyszeć gwarę warszawską w wykonaniu międzypokoleniowego zespołu Cała Praga Śpiewa, covery popularnych piosenek w języku wilamowskim czy twórczość ludową z Warmii i Mazur w nowoczesnych aranżacjach hybrydowych Oli Turkiewicz, twórcy Projektu Arboretum. Wieczór zakończy premiera filmu o Wilamowicach, jedynym miasteczku w Polsce, które ma własny język: wilamowski (wymysiöeryś).

Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym (5–6 lat) i szkolnym (7–10), a także dla młodzieży do 14. roku życia. Dla nich w sobotę 18 listopada zaplanowano warsztaty pt. „Językowe niespodzianki z dalekich krain” – zajęcia oparte na literaturze dziecięcej i młodzieżowej napisanej w zanikających językach, m.in. nahuatl (język potomków Azteków), buriackim (język Buriatów z Azji) czy wilamowskim. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w poszczególnych grupach wiekowych decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zapisy i pełny program wydarzeń dostępne są na stronie: http://engagedhumanities.al.uw.edu.pl/eng/conference

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.