Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska

Poziom studiów

studia I stopnia (studia licencjackie, trwające trzy lata, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata)

Opis

W ramach różnorodnych zajęć studenci poznają kulturę krajów basenu Morza Śródziemnego w wielu jej aspektach, takich jak: literatura, sztuka, refleksja filozoficzna, prawo rzymskie – od starożytności po czasy współczesne, w ujęciu interdyscyplinarnym. Wybrane zajęcia są współprowadzone z ekspertami ze świata kultury (reżyserowie, pisarze, aktorzy, dziennikarze). Już pierwszy rok studiów zapewnia studentowi porządną bazę w postaci znajomości historii, literatury, sztuki i filozofii starożytnej, która pozwala na lepsze rozumienie i badanie kultury krajów basenu Morza Śródziemnego. Na poziomie licencjackim studenci wybierają ścieżkę, którą chcieliby przemierzać Śródziemnomorze. Proponujemy cztery: bałkańsko-grecką, włosko-francuską, iberyjską, iberoamerykańską/transatlantycką. Studenci zapoznają się z ewolucją kultury danego regionu, od czasów grecko-rzymskich po współczesność, z uwzględnieniem kultury popularnej.

Obszary tematyczne

główne idee i koncepcje kulturoznawcze; historia kultury Śródziemnomorza; antyk i jego recepcja; najnowsze zjawiska w kulturze śródziemnomorskiej; język i kultura hiszpańska; język i kultura włoska

Przykładowe przedmioty
  • Interpretacje z literatury greckiej i rzymskiej
  • Filozofia starożytna
  • Antropologia kultury
  • Wprowadzenie do komunikacji międzykulturowej
  • Wprowadzenie do kultury i literatury Starożytnej Grecji
  • Historia sztuki Renesansu i baroku
  • Historia kultury europejskiego średniowiecza
  • Współczesna kultura audiowizualna
Nasi studenci

Studenci działają w „Kole Śródziemnomorskim” i w innych kołach naukowych Wydziału. Odbywają studia częściowe w wybranych krajach Śródziemnomorza oraz praktyki w instytucjach kultury. Mają możliwość zdobywania doświadczeń naukowych w pracowniach badawczych Wydziału oraz w trakcie objazdu naukowego. Rozwijają umiejętności tworzenia własnych tekstów i prezentacji ich na forum publicznym.

Nasi absolwenci

Absolwenci kulturoznawstwa śródziemnomorskiego przygotowani są do podjęcia aktywności zawodowej w sektorach, w których kluczowe znaczenie mają umiejętności komunikacyjne, krytyczne myślenie oraz zdolność do prowadzenia dialogu międzykulturowego. Pracują w instytucjach kultury, mediach, edukacji, dyplomacji i turystyce. Osiągnięta w trakcie studiów znajomość języka hiszpańskiego lub włoskiego jest ich dodatkowym atutem na rynku pracy.

Rekrutacja – FAQ

Jak zapisać się na studia?
Wszystkie rejestracje i zapisy odbywają się w Internetowej Rejestracji Kandydatów UW (IRK UW). To tam wypełnisz formularz zgłoszeniowy, prześlesz wymagane dokumenty i sprawdzisz status swojej aplikacji.

Jakie są statystyki rekrutacyjne?
Sprawdź, ilu kandydatów aplikowało w poprzednich latach i jakie były progi punktowe. Aktualne dane znajdziesz na tej stronie.

Jakie dokumenty musisz dostarczyć w procesie rekrutacji?
Przygotuj świadectwa, formularze i inne wymagane załączniki. Pełna lista dokumentów dostępna jest na stronie rekrutacji.

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja i jakie są jej etapy?
Sprawdź terminy składania dokumentów, harmonogram egzaminów wstępnych oraz daty ogłoszenia wyników.

Gdzie możesz uzyskać więcej informacji?
Skontaktuj się z dziekanatem ds. studenckich – telefon, e-mail i szczegóły znajdziesz tutaj. Filmy i instrukcje dotyczące rekrutacji znajdziesz na stronie Biura ds. rekrutacji.

Zapisz się na studia