Artes liberales
studia I stopnia (studia licencjackie, trwające trzy lata, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata)
Artes liberales to kierunek interdyscyplinarny i międzydziedzinowy: kładziemy nacisk na wszechstronny rozwój intelektualny i umiejętności ogólne, a nie na wąską specjalizację. Proponujemy edukację dostosowaną do czasów współczesnych, według modelu wypracowanego głównie w amerykańskich college’ach liberal arts. Naczelną przyświecającą nam regułą jest stałe i świadome przekraczanie granic dyscyplin oraz oferowanie zajęć, których tematyka łączy nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze. Na artes liberales studenci sami kształtują swój program studiów, mając dużą swobodę w wyborze przedmiotów, co pozwala im na dostosowanie studiów do własnych zainteresowań i celów. Studia mają na celu wykształcenie wszechstronnie rozwiniętych, krytycznie myślących i elastycznych absolwentów, którzy potrafią odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie.
sztuki wizualne – kultura literacka – religie i wyznania – tożsamość indywidualna i zbiorowa – analiza najważniejszych zjawisk społecznych współczesności – główne idee, zagadnienia i koncepcje filozofii i psychologii – wyzwania ekologii i ochrony środowiska w perspektywie lokalnej i globalnej
- Granice nauki / Frontiers of Science
- Granice humanistyki / Frontiers of Humanities
- Great Books / Wielkie dzieła literatury
- Wstęp do indoeuropeistyki
- Kobiety i psychoanaliza
- Muzealny aktywizm
- Jak badać kulturę popularną?
Studenci prowadzą indywidualne i zespołowe projekty badawcze, uczestniczą w konferencjach studenckich i debatach, działają w ramach kół naukowych, co roku organizują też Festiwal Sztuk Wyzwolonych (wystawy, spektakl wydziałowej grupy teatralnej, gry performatywne, pokazy filmowe).
Absolwenci studiów na kierunku artes liberales są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia zarówno w tradycyjnych dyscyplinach humanistyki i nauk społecznych oraz na studiach międzydziedzinowych. Dzięki kreatywności, umiejętności komunikacji, krytycznego myślenia oraz analizy i syntezy informacji, znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, np. w mediach, biznesie, edukacji, kulturze, administracji i sektorze non-profit.
Jak zapisać się na studia?
Wszystkie rejestracje i zapisy odbywają się w Internetowej Rejestracji Kandydatów UW (IRK UW). To tam wypełnisz formularz zgłoszeniowy, prześlesz wymagane dokumenty i sprawdzisz status swojej aplikacji.
Jakie są statystyki rekrutacyjne?
Sprawdź, ilu kandydatów aplikowało w poprzednich latach i jakie były progi punktowe. Aktualne dane znajdziesz na tej stronie.
Jakie dokumenty musisz dostarczyć w procesie rekrutacji?
Przygotuj świadectwa, formularze i inne wymagane załączniki. Pełna lista dokumentów dostępna jest na stronie rekrutacji.
Kiedy rozpoczyna się rekrutacja i jakie są jej etapy?
Sprawdź terminy składania dokumentów, harmonogram egzaminów wstępnych oraz daty ogłoszenia wyników.
Gdzie możesz uzyskać więcej informacji?
Skontaktuj się z dziekanatem ds. studenckich – telefon, e-mail i szczegóły znajdziesz tutaj. Filmy i instrukcje dotyczące rekrutacji znajdziesz na stronie Biura ds. rekrutacji.