Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Przykładowa jednostka

Pracownia koncentruje się na badaniu mechanizmów pamięci zbiorowej oraz ich wpływu na współczesne narracje historyczne. Kluczowe obszary badawcze obejmują m.in. analizę literatury pamięci, reprezentacje traumy oraz sposoby przekazu pamięci w kulturze popularnej. Zespół współpracuje z badaczami z różnych dziedzin, takich jak socjologia, historia i sztuki wizualne. Szczególny nacisk kładzie się na badania porównawcze pamięci kulturowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jej związek z globalnymi procesami. Jednostka organizuje regularne seminaria i konferencje, promując dialog między naukowcami, artystami i twórcami polityk kulturowych.

Kierownik jednostki

prof. dr hab. Jan Kowalski

Współpracownicy

dr Stanisław Nowak
dr Janina Kowalska
dr Jan Lewandowski
mgr Adam Nowak

Projekty

Pracownia realizuje szereg innowacyjnych projektów badawczych, takich jak “Wirtualne Muzea Pamięci”, który skupia się na tworzeniu cyfrowych przestrzeni upamiętniających kluczowe wydarzenia historyczne, umożliwiając interaktywne doświadczenia dla użytkowników. Innym przedsięwzięciem jest „Narracje Pokoleń”, badające przekazywanie wspomnień między generacjami oraz wpływ tych narracji na kształtowanie tożsamości społecznej.

Publikacje

Wśród publikacji związanych z tematyką pamięci zbiorowej opracowanych przez członków Pracowni można wymienić:

  • „Cienie Przeszłości: Studium Pamięci Zbiorowej” autorstwa Stanisława Nowaka
  • „Mapy Pamięci: Kartografia Wspomnień Społecznych” napisaną przez Janinę Kowalską
  • „Echo Historii: Rezonans Przeszłości w Kulturze” autorstwa Jana Lewandowskiego
  • „Trauma i Tożsamość: Psychologia Pamięci Zbiorowej” napisaną przez Adama Nowaka