Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Itinerarium Jana Dantyszka

Fragment portretu Jana Dantyszka autorstwa nieznanego malarza niderlandzkiego (ok. 1654, olej, deska, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, nr inw. ZKW/6057/ab, fot. Małgorzata Niewiadomska, Andrzej Ring)

Gdzie podróżował Jan Dantyszek? Z kim się spotykał? Do kogo pisał listy? Na Wydziale „Artes Liberales” UW powstało nowoczesne i interaktywne narzędzie: Itinerarium Jana Dantyszka, które pozwala śledzić codzienne trasy, spotkania i korespondencję tego wybitnego humanisty.

Jan Dantyszek – ambasador i poeta epoki renesansu

Jan Dantyszek (1485–1548) był jednym z najważniejszych humanistów polskiego renesansu – dyplomatą, biskupem oraz poetą piszącym po łacinie. Jako ambasador króla Zygmunta I reprezentował Polskę na dworach europejskich, uczestnicząc w politycznych i kulturalnych wydarzeniach XVI wieku. Jego bogata korespondencja oraz zapiski z podróży stanowią unikatowe źródło wiedzy o życiu i działalności intelektualnej tej epoki.

Cyfrowy portret wędrownego humanisty

Itinerarium Jana Dantyszka >> to cyfrowe narzędzie badawcze prezentujące jego podróże w układzie chronologicznym i geograficznym. Interaktywny interfejs pozwala śledzić trasy oraz miejsca pobytu dyplomaty, poety i biskupa, a także umożliwia przeszukiwanie danych według dat i lokalizacji. Projekt wykorzystuje i wizualizuje informacje źródłowe, udostępnione w Korpusie Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka. Zarówno Korpus jak i Itinerarium opracowywane są w Pracowni Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej na Wydziale „Artes Liberales”. Wykorzystując standard TEI (Text Encoding Initiative), łączą klasyczne edytorstwo z humanistyką cyfrową, oferując precyzyjne opracowanie i łatwy dostęp do materiałów źródłowych online.

Użytkownicy Itinerarium mogą śledzić podróże Dantyszka, korzystając z interaktywnych map, osi czasu oraz szczegółowych opisów miejsc pobytu i wydarzeń. Narzędzie pozwala zobaczyć, jak wyglądała codzienność człowieka renesansu – jego spotkania, korespondencję i działania dyplomatyczne – a także lepiej zrozumieć kontekst polityczny i kulturalny XVI wieku.

Nowe media w praktyce

Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej >> Wydziału „Artes Liberales” UW zajmuje się cyfrową edycją tekstów historycznych, zwłaszcza łacińskich, interpretacją źródeł oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii – kodowania tekstów w standardzie TEI i relacyjnych baz danych. Dzięki relacyjnym bazom danych zespół może powiązać listy, osoby, daty i lokalizacje, co umożliwia przeszukiwanie i analizę materiałów źródłowych w wielu wymiarach. Kierownik Pracowni, dr hab. Anna Skolimowska, prof. ucz., wraz z międzynarodowym zespołem badaczy rozwija interaktywne korpusy, umożliwiające śledzenie tekstów i korespondencji w formie osi czasu i map. Łącząc tradycyjne metody edytorstwa z humanistyką cyfrową zespół Pracowni wspiera badania nad literaturą renesansową i analizą rękopisów.