W dniu 12 marca 2018 r. dr Jan Stanisław Ciechanowski z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego (Laboratorium „Sofía Casanova”) wygłosił wykład pt.„De camino a la libertad. Los inmigrantes políticos polacos en Argelia y España en la primera mitad del siglo XIX” / „Sur la Chemin de la liberté. Les émigrés politiques polonais en Algérie et en Espagne pendant la première moitié du XIXe siècle” (Na drodze do wolności. Polscy emigranci polityczni w Algierii i Hiszpanii w pierwszej połowie XIX wieku). Został on zorganizowany przez Ambasadę RP w Algierii, Ambasadę Hiszpanii w Algierii oraz Instytut Cervantesa w Algierze w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecni byli m.in. ambasadorowie Meksyku i Rumunii, radca-minister pełnomocny Ambasady Hiszpanii oraz chargé d’affaires Ambasady Ukrainy, naukowcy, dziennikarze, hispaniści oraz algierska Polonia. Wykład miał miejsce w siedzibie Instytutu Cervantesa w Algierze, byłym Kościele Hiszpańskim w stolicy Algierii.