W dniach 22–26 października w Warszawie gościć będą uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach projektu ReIReS (Research Infrastructure on Religious Studies). ReIReS jest finansowanym w ramach „Horyzontu 2020” konsorcjum skupiającym 12 europejskich instytucji badawczych, w tym z ramienia UW Wydział „AL”, które pod kierunkiem Fondazione per le scienze religose Giovanni XXIII (FSCIRE) z Bolonii mają za zadanie stworzyć nowe narzędzia do badania źródeł związanych z historią religii znajdujących się w europejskich bibliotekach i archiwach.

22–24 października licząca 18 osób grupa przedstawicieli FSCIRE, Uniwersytetu Sofijskiego, Uniwersytetu Jana Gutenberga i Instytutu Historii Europejskiej z Moguncji oraz UW zapozna się ze zbiorami BUW związanymi z historią religii, skupiając się m.in. na drukach interwencje kościelnych cenzorów, treściach symbolicznych niesionych przez dawne mapy i rycinami podejmującymi tematykę biblijną 25 października uczestnicy odwiedzą Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, w którym zapoznają się z najciekawszymi obiektami ze zbiorów specjalnych tej instytucji i wezmą udział w prezentacji i warsztacie poświęconym projektom digitalizacyjnym, które realizuje ŻIH.

Całość zakończy sesja dyskusyjna na Wydziale „Artes Liberales” w piątek 26 października, w trakcie której uczestnicy podejmą próbę wypracowania odpowiedzi na pytania, w jaki sposób powstająca w ramach projektu platforma cyfrowa może pomóc kolejnym pokoleniom badaczy w poznawaniu i dotarciu do źródeł i formułowaniu w oparciu o nie nowych problemów i pytań badawczych.

 

Broszura warsztatów