Warsztaty międzynarodowe „Theory in Practice. International Workshop for Young Researchers Working in Intercultural Environment”.

24–28 września 2018 r., Uniwersytet Warszawski, Wydział „Artes Liberales”, ul. Dobra 72.

Projekt warsztatów międzynarodowych zakłada wzmacnianie i budowanie potencjału badawczego ośrodków akademickich włączonych w jego realizację oraz rozwijanie współpracy między poszczególnymi jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego i uczelniami zagranicznymi. Warsztaty stanowią również kontynuację działań mających na celu zwiększanie potencjału młodych badaczy w zakresie nauk humanistycznych, wzmacnianie ich zdolności komunikacji międzykulturowej oraz integrację studentów i doktorantów UW ze studentami zagranicznymi.

Projekt stanowi odpowiedź na aktualne problemy relacji międzykulturowych oraz otwiera pole do debaty na temat roli organizacji pozarządowych i uniwersytetu w budowaniu oraz wzmacnianiu relacji międzykulturowych, jak również kwestii współpracy uniwersytetu z innymi podmiotami.

Do prowadzenia warsztatów zostali zaproszeni wykładowcy reprezentujący jednostki UW oraz uniwersytety zagraniczne. Zaproszeni przedstawiciele kadry wykazują się znaczącym dorobkiem naukowym, doświadczeniem dydaktycznym oraz wyróżniają się aktywnością na arenie międzynarodowej. Projekt stanowi niepowtarzalną szansę na wymianę doświadczeń między wykładowcami, jak również między kadrą akademicką i studentami.

Warsztaty skierowane są do studentów oraz doktorantów UW, reprezentujących zróżnicowane perspektywy badawcze i dydaktyczne oraz dziedziny naukowe (antropologia, etnologia, językoznawstwo, historia, kulturoznawstwo, slawistyka, socjologia).  Do udziału w projekcie zostali zaproszeni również studenci zagraniczni, którzy wykazują się aktywnością badawczą znacząco wykraczającą poza program studiów na ich uczelniach, wielu z uczestników warsztatów zaangażowanych jest w prace lokalnych ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych.

Tematyka warsztatów obejmuje następujące zagadnienia: komunikacja międzykulturowa, rola organizacji pozarządowych  i uniwersytetu w budowaniu/wzmacnianiu relacji międzykulturowych, metodologia badań jakościowych i ilościowych, badania terenowe oraz znaczenie perspektywy interdyscyplinarnej w badaniach humanistycznych.

Program warsztatów

Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

Liczba miejsc jest ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie zgłoszenia do 20 września (https://goo.gl/forms/f8o61UejyLm5JbOT2). W wiadomości należy określić czy są Państwo zainteresowani udziałem w całym programie czy tylko w wybranych spotkaniach.

Instytucje finansujące: Wydział „Artes Liberales”, Fundacja „Instytut Artes Liberales” (FIAL): Laboratorium Interdyscyplinarnych Badań Artes Liberales (LIBAL), Biuro Obsługi Badań UW.

Koordynatorem projektu jest mgr Marzena Maciulewicz (e-mail: ma.maciulewicz@gmail.com).