8 grudnia 2022 r. na Wydziale „Artes Liberales” UW odbyły się warsztaty pt. „Uchodźstwo – Migracje – Diaspora”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polsko-Syberyjską Grupę Roboczą, od wielu lat działająca na Wydziale i skupiającą międzynarodowe grono badaczy zajmujących się problematyką Syberii, Azji Wewnętrznej i ogólnie pojętych przemian na obszarze poradzieckim. Warsztaty otworzył prof. dr hab. Jan Kieniewicz.

W pierwszej części warsztatów wystąpili: dr Ivan Peshkov (UAM), dr Albert Jawłowski (UW) oraz dr hab. Zbigniew Szmyt (UAM), których zainteresowania badawcze skupiają się wokół społeczności syberyjskich w kontekście diaspór, migracji, współczesnej mobilności wojennej, a także uchodźctwa i represji politycznych. Wystąpienia pokazały szerokie spektrum doświadczeń przymusowej mobilności mieszkańców Syberii – od wojny domowej w Rosji, poprzez represje stalinowskie, aż do udziału mniejszości narodowych w wojnie w Ukrainie. W ten sposób wypracowany został kontekst społeczny i historyczny do wystąpień w drugiej części spotkania, w której wzięli udział: dr Ayur Zhanaev (UW), dr Künnej Takaahaj (UW), dr Vera Solovyeva (George Mason University) oraz dr Radzhana Dugarova (The League of Free Nations). Ta cześć warsztatów stanowiła platformę dialogu między politycznie zaangażowanymi aktywistami oraz członkami diaspory Sacha, diaspory buriackiej, tuwańskiej a przedstawicielami świata akademickiego, dla których owe diaspory/migracje stanowią przedmiot badań.

Hybrydowa forma warsztatów – część prelegentów i dyskutantów spotkała się w siedzibie Wydziału „Artes Liberales” UW, a druga część uczestniczyła za pośrednictwem platformy internetowej Zoom – zapewniła transnarodowy charakter wydarzenia. W formie wirtualnej głos zabrali bowiem uczestnicy z USA, Wielkiej Brytanii, UE i Mongolii. Z tego powodu warsztaty stały się ważnym wydarzeniem konsolidującym syberyjskie diaspory i pozwalającym im zabrać głos w przestrzeni publicznej. Równie ważny był wymiar naukowy warsztatów. Podjęto dyskusję nad opracowaniem istotnych pojęć oraz metod prowadzenia badań terenowych na Syberii w sytuacji politycznej izolacji Federacji Rosyjskiej.

Wielojęzyczna grupa uczestników mogła swobodnie komunikować się ze sobą dzięki profesjonalnej asyście tłumaczek symultanicznych i zespołu technicznego. W warsztatach uczestniczyło ok. 40 osób. Słowa wdzięczności wszystkim zaangażowanym w prowadzenie Warsztatów.

Opracowała dr Künnej Takaahaj