Laboratorium Interdyscyplinarnych Badań Artes Liberales (LIBAL) oraz Polsko-Syberyjska Grupa Robocza przy Wydziale „Artes Liberales” zapraszają na warsztat „Społeczno-kulturowe aspekty buddyzmu tybetańskiego w mongolskiej przestrzeni Azji Centralnej (Inner Asia)”.

Warsztat odbędzie się w dniach 18–19 czerwca 2018 r. w Kolegium Artes Liberales (ul. Dobra 72, sala nr 9). Języki warsztatu: angielski i rosyjski.

Kwestie właściwego (z punktu widzenia Dharmy) modelu społeczno-kulturowego i politycznego zawsze były obecne w naukach Buddy i jego uczniów. Owa mocno osadzona w indyjskiej kulturze normatywna politologia odegrała i odgrywa nadal szczególną rolę w świecie tybetańsko-mongolskim, oferując aksjologiczne modele sprawiedliwej lub niesprawiedliwej władzy oraz właściwych relacji pomiędzy nauczycielami Dharmy a rządzącymi. W pierwszej połowie XX wieku na całej przestrzeni tradycyjnych wpływów buddyzmu tybetańskiego – od Tybetu do Zabajkala – mamy do czynienia z tworzeniem niezależnych bytów państwowych na podstawie zasad buddyjskich. Bez względu na to, że większość tych prób była skazana na niepowodzenie, pamięć o nich nadal wyznacza wzorce idealnego modelu niezależności politycznej i kulturowej w regionie.

Celem warsztatów jest interdyscyplinarna refleksja nad społeczno-kulturowym i politycznym wymiarem buddyzmu tybetańskiego w transgranicznej przestrzeni mongolskiej. Obejmuje ona bardzo ciekawy obszar pogranicza kulturowego rozciągającego się na między rosyjską Wschodnią Syberią (Tuwa, tzw. etniczna Buriacja), północno-wschodnimi Chinami, tzw. Mongolią Wewnętrzną oraz Republiką Mongolską. Tak zakreślony obszar oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwych elementów interesującego nas świata, który nie poddaje się łatwym ograniczeniom przestrzennym. Z pewnością należałoby wziąć pod uwagę również znajdującą się w Europie Wschodniej, nadwołżańską Kałmucję – jedyny tradycyjnie buddyjski obszar w geograficznych granicach Europy, czy chiński Sinkiang (Wschodni Turkiestan), kojarzony automatycznie z turecką przestrzenią islamską niemniej w różnych okresach będący pod wpływem kultury buddyjskiej czego ślady możemy znaleźć tam po dzień dzisiejszy. Mówiąc innymi słowami, przestrzeń badawcza warsztatów to buddyjska strefa Azji Centralnej.

Zajmowanie się tak złożoną i szeroką przestrzenią kulturową powstałą w wyniku przenikania się wschodnioeuropejskich, chińskich, indyjskich, tybetańskich i mongolskich centrów kulturowych jest tyleż fascynujące co niebezpieczne. Istnieje bowiem realne niebezpieczeństwo rozmycia problemu w zbyt abstrakcyjnej perspektywie syntetycznej albo na odwrót utknięcie w niekończących się szczegółowych przypadkach konkretnych społeczności lokalnych, wariantach kulturowych konfiguracji itp. Stąd wynikła idea przyjrzenia się tej przestrzeni z punktu widzenia buddyzmu, rozumianego bardziej w kontekście kulturowym niż stricte religijnym. Właśnie ona może umożliwić uporządkowaną refleksję jednocześnie nad rozmaitymi regionalnymi, lokalnymi specyfikami i uniwersalnym poziomem łączącym ten obszar.

Liczba uczestników jest ograniczona, więc prosimy o zgłoszenie chęci udziału do ayurtumen@gmail.com.

Komitet Organizacyjny: Albert Jawłowski, Ivan Peshkov, Kunnej Takaahaj, Ayur Zhanaev.

 

Program