Tworzeniu się społeczeństwa obywatelskiemu i sytuacji niezależnych mediów poświęcone były warsztaty, które odbyły się 14 marca w Kolegium Artes Liberales UW. W spotkaniu zatytułowanym „Wolność myśli, wypowiedzi i publikacji: doświadczenia rosyjskie i polskie konteksty” wzięli udział przedstawiciele Wydziału „Artes Liberales”, dziennikarze z Rosji, a także licznie zgromadzona publiczność.

Spotkanie otworzył prof. Jan Kieniewicz, który przypomniał historię powstawania Wydziału i podkreślił jego specyfikę na tle polskiego systemu szkolnictwa wyższego. Następnie prof. Robert Sucharski, Dziekan Wydziału, przedstawił historię tworzenia Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej. Jest to projekt, który przez ponad 20 lat swojej działalności, objął kilka tysięcy pracowników i studentów rozlicznych instytucji akademickich z obszaru Europy Środkowej Wschodniej. Na zakończenie tej części prof. Hieronim Grala zaprezentował szeroko zakrojoną współpracę Wydziału z ośrodkami z Federacji Rosyjskiej.

Zasadniczą część warsztatów tworzyły wypowiedzi zagranicznych gości – przedstawicieli niezależnego środowiska dziennikarskiego z Moskwy i innych regionów Rosji. Siergiej Parchomienko, lider delegacji rosyjskiej, zarysował ogólną sytuację niezależnych mediów i organizacji pozarządowych w Rosji. Opowiedział m.in. o nagrodzie Redkollegija, kapitule której przewodniczy. Nagrodę przyznaje się wyróżniającym się dziennikarzom ze środowisk niezależnych. Jurij Saprykin przedstawił z kolei prowadzony przez siebie projekt Półka, którego celem jest popularyzacja rzetelnej wiedzy o klasycznej literaturze rosyjskiej, podważającej często oficjalną wersję rosyjskiej historii. Anastasija Łotariewa, Sofia Krapotkina i Luzia Łukmanowa z kolei nakreśliły zebranym sytuację niezależnych portali internetowych w różnych regionach Federacji Rosyjskiej – Republice Komi, Republice Mari El i Dagestanie.

Galeria