• Grecja to nie tylko kraj tysiąca wysp, ale i tysiąca gór. Ponadto prawie 40 szczytów, rozrzuconych po całym kraju (w tym i na wyspach) to dwutysięczniki. Greckie góry są raczej puste, turystyka górska jest niepopularna (co nie znaczy, że niepolecana!)
  • Język nowogrecki, spadkobierca starożytnej greki, jest najstarszym żywym językiem Europy, a także jednym z najbogatszych. Słownik wszystkich odmian greki, od Homera do dzisiaj, zawiera ponad 400 tysięcy słów!
  • Co roku w listopadzie wraz z prawie dwudziestoma tysiącami biegaczy można wziąć udział w „oryginalnym” biegu maratońskim z Maratonu do samego centrum Aten. Meta biegu znajduje się na odrestaurowanym antycznym stadionie Panatenajskim, nieopodal Świętej Skały ateńskiego Akropolu.
  • Od wielu lat Grecja jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdowym dla polskich turystów. W zeszłym roku odwiedziła ją ponad jedna trzecia wszystkich rodaków wyjeżdżających na wakacje za granicę.
  • Grecja jest przy tym wbrew pozorom niezbyt turystycznym krajem. Wystarczy opuścić niewielki „bąbel” kurortu, by poznać krainę egzotyczną, zaskakującą i momentami dziką oraz by spotkać autentycznych Greków: wesołych, sympatycznych i gościnnych.

O tym oraz o wielu innych sprawach będziemy mówić podczas trzyletnich studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia nowogrecka.