Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład „Trzydzieści lat później, czyli jak poradziliśmy sobie z dziedzictwem”, który wygłosi prof. John Tunbridge z Uniwersytetu Carleton w Ottawie – jeden z pionierów badań nad dziedzictwem kulturowym i niekwestionowany klasyk myśli heritologicznej.
Spotkanie z prof. Johnem Tunbridg’em odbędzie się 10 października  2018 roku, o godz. 18.00 na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 72.

Celem wykładu jest przyjrzenie się temu, co wydarzyło się w obszarze dziedzictwa po upadku żelaznej kurtyny. Nowe kierunki rozwoju dziedzictwa – jako zjawiska i dyscypliny – okazały się znacznie bardziej skomplikowane niż jego percepcja u progu XXI wieku. Wystąpienie skupi się na kilku kluczowych „tematach” obecnych w badaniach nad dziedzictwem w ostatnich trzech dekadach, m.in. na pytaniach o to, czym jest dziedzictwo, do kogo należy, jak również na najnowszych trendach w obszarze dyscypliny.

„Wspólnym mianownikiem dla moich rozważań jest przesłanka, że bez względu na czas i miejsce każde dziedzictwo jest „trudne”. Innymi słowy, żadne dziedzictwo nie jest neutralne bądź niewinne – tak w jego interpretacjach ekonomicznych i społecznych, jak również – a może zwłaszcza – w politycznych i ideologicznych wykorzystywaniach” – prof. John Tunbridge.

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, ale od lat związany z Uniwersytetem Carleton w Ottawie, geograf od lat 70. XX wieku pracuje nad wypromowaniem badania nad dziedzictwem i stworzeniem z nich odrębnej dyscypliny naukowej. Z racji swojego dorobku uznawany jest dzisiaj za jednego z najważniejszych badaczy takich zjawisk jak dziedzictwo przemocy, mroczna turystyka, społeczny wymiar dziedzictwa czy miasta historyczno‑turystyczne.

Przez wiele lat współpracował z innym wielkim specjalistą od dziedzictwa – Gregory’m Ashworth’em. Po jego śmierci w 2016 roku Tunbridge jest jednym z ostatnich autorytetów i głosów starej gwardii dziedzictwa próbujących zwrócić uwagę na wyzwania stojące przed nowym pokoleniem badaczek i badaczy związków przeszłości z teraźniejszością.

John Tunbridge (1943) – absolwent Uniwersytetu w Cambridge (St. John’s College) oraz Uniwersytetu w Bristolu (doktorat). Od końca lat 60. związany z Uniwersytetem Carleton w Ottawie, gdzie uzyskał stopień profesora. W latach 70. ubiegłego stulecia należał do wąskiej grupy pionierów „heritologii” i jest powszechnie uznawany za jednego z założycieli dyscypliny. Należy do najwybitniejszych badaczy takich zjawisk jak dziedzictwo przemocy, mroczna turystyka, społeczny wymiar dziedzictwa czy miasta historyczno-turystyczne (zwłaszcza portowe). W swoich pracach kładzie nacisk na fakt, że waga pojęcia, jakim jest „dziedzictwo”, zależy przede wszystkim od zadania pytania „czyje dziedzictwo?”. Swoje interdyscyplinarne badania prowadził między innymi w Australii, Malcie, Republice Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz na wyspach Oceanu Atlantyckiego. Zaowocowały one imponującym dorobkiem naukowym, na który składa się blisko 150 publikacji, w tym sześć monografii. W dorobku Tunbridge’a istotna jest wieloletnia współpraca z Gregorym Ashworthem. Przez ponad trzydzieści lat obaj naukowcy współpracowali przy około pięćdziesięciu projektach badawczych.

Wydarzenie to promuje najnowszą publikację Międzynarodowego Centrum Kultury pt. „Zmiana warty. Dziedzictwo na przełomie XX i XXI wieku” Johna Tunbridge’a, którą przygotowaliśmy specjalnie z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Książka stanowi pierwszą polskojęzyczną prezentację wkładu Tunbridge’a do światowych badań nad dziedzictwem kulturowym, a zebrane  w tomie artykuły są świadectwem zmian, jakie w ostatnich trzydziestu latach zaszły w sposobach jego postrzegania.