W dniu 10 października 2018 r. miała miejsce w audytorium budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Polska i Hiszpania w europejskim wieku XIX (1789–1918): wyzwania i aspiracje” pod patronatem honorowym J.M. Rektora UW prof. Marcina Pałysa oraz J.E. Ambasadora Hiszpanii w Polsce Francisco Javiera Sanabrii Valderramy. Było to pierwsze sympozjum z cyklu „Spotkań polsko-hiszpańskich”, współorganizowanych przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasadę Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa w Warszawie. W konferencji wzięli udział specjaliści historii XIX w. z Polski i Hiszpanii, którzy dokonali analizy wyzwań i aspiracji obydwu krajów w kontekście europejskim i globalnym w szeroko rozumianym wieku XIX, od rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej do zakończenia I wojny światowej.

Cykl corocznych „Spotkań polsko-hiszpańskich” ma umożliwić debatę polskich i hiszpańskich ekspertów na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury obydwu krajów. Ma ona traktować o Polsce i Hiszpanii, analizowanych osobno oraz w ujęciu porównawczym, aczkolwiek daleko wykraczającym poza tradycyjne badanie kontaktów bilateralnych. Tegoroczne Spotkanie wpisuje się w refleksję nad odzyskaniem przez Polskę samodzielnego bytu państwowego w roku 1918. Przyszłoroczne będzie poświęcone stuleciu nawiązania przez Polskę i Hiszpanię stosunków dyplomatycznych.