„Polska i Hiszpania. Stulecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych 1919–2019”. Konferencja z cyklu „Spotkania polsko-hiszpańskie”.

W dniach 21 i 22 maja 2019 r. miała miejsce w Uniwersytecie Warszawskim międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Polska i Hiszpania. Stulecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych 1919–2019” pod honorowym patronatem J.M. Rektora UW prof. Marcina Pałysa oraz J.E. Ambasadora Hiszpanii w Polsce Francisco Javiera Sanabrii Valderramy. Było to drugie sympozjum z cyklu „Spotkań polsko-hiszpańskich”, współorganizowanych przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasadę Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa w Warszawie. W konferencji wzięły udział osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w budowanie relacji polsko-hiszpańskich, jak również specjaliści historii oraz historii sztuki XX w. z obydwu krajów. Dokonano analizy dziedzictwa, realiów i wyzwań związanych ze stosunkami między Polską i Hiszpanią na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem przypadającej 20 maja setnej rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych oraz jej szerszego kontekstu.

W konferencji, która odbywała się przy licznie zgromadzonej publiczności w sali Kolumnowej Instytutu Historycznego oraz audytorium budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, J.M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, J.E. Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama, J.E. Ambasador Argentyny Ana María Ramírez, J.E. Ambasador Kolumbii Javier Darío Higuera Ángel,  J.E. Ambasador Meksyku Alejandro Negrín Muñoz, J.E. Ambasador Peru Alberto Salas Barahona, a także przedstawicielka Ministra Spraw Zagranicznych RP Anna Sochański, dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej MSZ; Josep Maria de Sagarra Ángel, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie; prof. Robert Sucharski, dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW; prof. Jerzy Axer, dyrektor Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego; Francisco Javier Rupérez Rubio, były Ambasador Hiszpanii przy KBWE, NATO i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, były Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ; prof. Adam Daniel Rotfeld z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, były Minister Spraw Zagranicznych RP; prof. Jan Kieniewicz z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1990–1994 Ambasador RP w Hiszpanii; prof. Alfonso Bullón de Mendoza Gómez de Valugera, wielki kanclerz Uniwersytetów San Pablo CEU, CEU Cardenal Herrera i Abat Oliva CEU; Juan Manuel Bonet Planes, pisarz i krytyk sztuki, były dyrektora Instytutu Cervantesa; prof. María Isabel Garcia Garcia z Uniwersytetu Complutense w Madrycie; prof. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego; dr Piotr Rypson z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz dr Jan Stanisław Ciechanowski z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl corocznych „Spotkań polsko-hiszpańskich” ma na celu umożliwienie debaty polskich i hiszpańskich ekspertów na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury obydwu krajów. Ma ona traktować o Polsce i Hiszpanii, analizowanych osobno oraz w ujęciu porównawczym, aczkolwiek daleko wykraczającym poza tradycyjne badanie kontaktów bilateralnych.