Panel Polskiej Komisji Bałkanistyki Historycznej i Kulturowej w ramach ASEEES 52nd Annual Convention

W dniach 5–8 oraz 14–15 listopada 2020 r. odbył się online 52. Kongres Association for Slavic, East European, & Eurasian Studies (ASEEES 52nd Annual Convention). Tegoroczny KONGRES był zatytułowany: Anxiety and Rebellion.

5 listopada Komisja Bałkanistyki Historycznej i Kulturowej (Polish Commission of Balkan Culture and History) zorganizowała wspólny panel z Kolegami z USA i UK pt. Controversy of Communication in the Balkans.

W panelu brali udział:

1. Prof. Jolanta Sujecka: Anxiety and Rebellion in Macedonian-Bulgarian Relationships. The Controversy of (Common) Tradition.
  2. Dr David B. Kanin (Johns Hopkins University): Lexical Skew: Word Choice and Power Relations Between Great Powers and Balkan Clients/Objects.
  3. Dr Marzena Maciulewicz: Source of anxiety or a promise of change? The sense of agency among inhabitants of Mitrovica, Kosovo.

Panel prowadził dr Bojan Aleksov (University College London).