Nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się książka pt. „Wolność albo śmierć. Polscy filhelleni i powstanie greckie 1821. Wydano w roku 200. rocznicy powstania greckiego”. Redaktorkami tomu są: prof. dr hab. Małgorzata Borowska, prof. dr hab. Maria Kalinowska oraz dr Milena Chilińska.

Publikacja (w wersji polskiej i angielskiej) wyznacza nowe drogi badań nad polskim filhellenizmem, przede wszystkim w dwóch obszarach: ustalenia pełnej wiedzy o Polakach wspierających walki greckie (artykuł Profesora Gościwita Malinowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz recepcji powstania greckiego w prasie polskiej (tekst Profesor Małgorzaty Borowskiej z Wydziału „Artes Liberales” UW). Artykuły wybitnych znawców tematu stanowią wprowadzenie do problematyki polskiego filhellenizmu, a także rozwijają zagadnienia związane z odtworzeniem życiorysów polskich uczestników powstania greckiego i z zainteresowaniem Polaków pieśniami nowogreckimi.

Książka dostępna jest na stronie WUW w formie tradycyjnej oraz elektronicznej.